Az USA atomtöltet hordozására képes repülőket akar Kecskemétre telepíteni egy brit lap szerint

2024.10.15

Az Egyesült Államok jelentős fejlesztéseket akar végrehajtani a kecskeméti katonai repülőtér területén a Telegraph információi szerint. A brit lap már a bővítéshez kapcsolódó közbeszerzési szerződéseket is látta, és úgy tudja, hogy az USA atombomba hordozására és célba juttatására alkalmas repülőgépeket tervez a kecskeméti bázisra telepíteni.

Három új géptípus is érkezhet Kecskemétre

A Telegraph szerint F-15-ös, A-10-es és C-5-ös repülőgépek érkeznek majd a magyarországi bázisra. A C-5-ös egy szállítógép, az A-10-es egy elsősorban földi célpontok ellen használatos csatarepülőgép, az F-15 Eagle pedig egy negyedik generációs, atombombák célba juttatására is alkalmas nehéz vadászrepülőgép.

A kecskeméti légibázison korábban is megfordultak már F-16-os és F-15-ös repülőgépek, de csak hadgyakorlatok idején. Itt állomásozik viszont a magyar légierő gerincét adó 14 darab Gripen, ezek az F-15-ösökhöz hasonlóan negyedik generációs vadászgépek.

A Telegraph úgy tudja, hogy a kecskeméti repülőteret közlekedőutak és parkolóhelyek kiépítésével, valamint a világítás fejlesztésével készítik fel az új repülők befogadására. Sőt, egy repülőgép-üzemanyag tárolására alkalmas új raktár is épül, a beruházásról szóló, 21 millió dolláros, azaz majdnem 8 milliárd forintos szerződést pedig már alá is írták.

Egyre több amerikai katona jön Európába az orosz fenyegetés miatt

Az Egyesült Államok hadserege az utóbbi időben elkezdte megerősíteni európai jelenlétét egy Európai Védelmi Kezdeményezés nevű program keretében. Nemrég kiderült például, hogy az Egyesült Királyságba, a suffolki légibázisra B61-12 típusú atombombákat telepítenek. Ez pont az a típus, amit az F-15-ösök célba tudnak juttatni, de Magyarország esetében egyelőre csak a repülők állomásoztatásáról van szó, nukleáris fegyverek ide szállításáról nem.

Hasonló amerikai bombák jelenleg öt légibázison vannak Európában, ezek közül kettő Olaszországban, egy Németországban, egy Hollandiában és egy Belgiumban található. Törökország ázsiai részén szintén van egy bázis, ahol B61-es bombákat tárol az amerikai légierő.

Az Egyesült Államok hadserege egészen az elmúlt évekig inkább a Közel-Keletre és a Csendes-óceán térségére koncentrált, az elsődleges kihívást ugyanis a közel-keleti béke garantálása és Kína felemelkedése jelentette a világhatalom számára. Az orosz agresszió azonban ráirányította a figyelmet a térségünkre.

A NATO és az Egyesült Államok az elmúlt években már egyértelműen azon dolgozik, hogy elrettentse Moszkvát az újabb katonai akcióktól. A NATO keleti tagállamaiban, így a Lengyelországban, Romániában és a Balti-országokban sorra állnak fel az új katonai egységek, Joe Biden amerikai elnök pedig tavaly bejelentette, hogy 20 ezer fővel növelik az Európában állomásozó amerikai katonák létszámát.

Ezzel együtt a fenyegetés nem látszik csökkenni. A német hírszerzés szerint Moszkva aktívan készül egy NATO elleni konfliktusra, és az orosz hadsereg legkésőbb az évtized végére készen fog állni arra, hogy támadást indítson a NATO ellen, ha úgy döntenek a Kremlben.