Az Ukrajnának szánt támogatás vétójára forrásmegvonással válaszolna az EU Magyarországnak
Vasárnap esti cikkében a Financial Times brit lap azt írta, hogy brüsszeli tisztviselők egy állítólagos titkos tervet dolgoztak ki, miszerint megbüntetnék Magyarországot, és szabotálnák a magyar gazdaságot, ammenyiben az tovább akadályozza az ukránok támogatását. A lap szerint az Európai Tanácstól kiszivárgott terv akkor élesedhet, ha a február 1-i uniós csúcstalálkozón Orbán Viktor vétója miatt nem születik megállapodás Ukrajna 50 milliárd eurós támogatásáról. Az FT szerint ebben az esetben Brüsszel nem biztosít uniós pénzforrásokat Magyarországnak.
Diplomáciai forrásokra hivatkozva megjegyzik, hogy Orbán Viktor politikáját egyesek "zsarolási politikának" nevezik, és hogy Magyarországot a blokk leginkább "oroszbarát államának" tartják. Emlékeztetőül: a decemberi EU-csúcson Orbán Viktor blokkolta az 50 milliárd eurós ukrajnai támogatást.
Magyarország gazdasága jelentős mértékben függ az EU piacától, mivel exporttevékenységet nagyrészt uniós tagállamokkal folytat. Az Európai Bizottság adatai szerint a hazai export 78 százaléka a blokk tagországai, 3 százaléka az Egyesült Államok, másik 3 százaléka pedig az Egyesült Királyság felé irányul.
Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter a Financial Times-nak azt mondta, hogy Magyarország nem enged a nyomásnak, és hangsúlyozta, hogy Orbán Viktor konstruktív résztvevője volt a decemberi EU-csúcsnak, és hogy szerinte nincs összefüggés Ukrajna támogatása és Magyarország uniós forrásokhoz való hozzáférése között.
Noha a hétvégén a Financial Times-nak az Európai Tanácstól senki sem nyilatkozott, a Reuters hétfőn már a Tanács egyik illetésére hivatkozva írta, hogy az FT cikkének állítása nem igaz, és hogy nincs terítéken, hogy Brüsszel ilyen módon büntetné Magyarországot.
A Portfolio eközben közölte: a forint árfolyamát máris nyomasztja a Financial Times értesülése, és idézték Orbán Balázst, a miniszterelnök politikai igazgatóját, aki hétfő reggel azt mondta, hogy szerinte van kompromisszumos javaslat az EU felé.
A Reuters híre szerint a magyar kormány és az EU tárgyal, de megjegyzik: Brüsszel bizalmatlan Magyarországgal.
Vera Jourová uniós biztos hétfőn azt mondta, hogy amennyiben Magyarországon a jogállamisági helyzet rosszabbra fordul, akkor az uniós forrásokat zárolni fogják. Mundegt három nappal azután mondta, hogy több tagállam szorgalmazta az Európai Unió alapszerződése 7. cikkének életbe léptetését, hogy megfosszák Magyarországot a szavazati jogától, már amennyiben Orbán Viktor továbbra is blokkolja az uniós döntéseket.