Az európai járműgyártás hanyatlása ellen tüntettek Rómában

2024.10.18

Az európai járműgyártás hanyatlása ellen szerveztek nemzetközi tüntetést olasz szakszervezetek Rómában. A demonstrációra több EU-s országból érkeztek az autóipari munkavállalók érdekképviseleti szervezetei. A legtöbb dolgozót Olaszország legnagyobb autógyártója, a Stellantis foglalkoztatja, a tüntetésen demonstráló alkalmazottak munkahelyeik jövőjét féltik.

Ferdinando Uliano, a Fim Cisl szakszervezet képviselője szerint a gyártott járművek száma drámaian csökken. Olaszországban idén 500 ezer alatt marad, amire 1956 óta nem volt példa. Az elmúlt három évben több mint 12 ezer dolgozót küldtek el. Az elbocsátások gyakoribbá váltak, mint a tényleges munkavégzés. A miniszterelnöknek találkoznia kell az ágazat vezetőivel és a szakszervezetekkel, mert csak a befektetések növelésével lehet versenyképessé fejleszteni az európai autógyártást, és ehhez valószínűleg állami támogatás szükséges.

Az ázsiai gyártás sokkal olcsóbb, ezért a Stellantis termelése 70 %-kal csökkent az elmúlt 17 évben. A munkavállalók attól tartanak, hogy a leépítésekkel párhuzamban Ázsiába helyezik át a termelést a gyártók.

Giuseppe D'Alterio, a Stellantis dolgozója az olasz gazdaság gyengülésének tartja azt is, hogy az elkészült autók többsége Spanyolországba, Marokkóba, Lengyelországba kerül, mert gyengül az olasz piac.

Giorgia Orlandi, az Euronews tudósítója kiemeli, hogy a válság kezelésére irányuló felhívás globálisan érinti az egész európai autóipart. A versenyképesség és a zöld átállás az egész ágazatot megviselte. Ezért gyűltek össze Rómában a tüntetők.

Sadek Rafai, a Csc szakszervezet tagja úgy véli, hogy minden európainak és minden kormánynak tennie kell a munkahelyek megvédéséért: a támogatástól a speciális adóztatásig számos intézkedés hozható.