Az EU-s mezőgazdasági politika reformjának halasztása a szezonmunkásokat sújtja
Az Euronews riportsorozatban tárja fel Unreported Europe című műsorában az európai idénymunkások, illetve a húsfeldolgozó üzemekben dolgozók mostoha körülményeit. Az oknyomozó riportok a Lighthouse Reports-szal közösen születtek. Ezúttal azt vizsgáltuk meg, milyen hatással van a szezonmunkások körülményeire a közös mezőgazdasági politika átalakítása.
"Valamilyen módon csaknem mindent, amit Európában eszünk, érint az EU közös mezőgazdasági politikája. Ez az a pénz, amit az EU a gazdálkodóknak ad" - mondja tudósítónk, Jack Parrock.
Ez az EU legnagyobb pénzalapja évente több mint 58 milliárd euróval. A legutóbbi költségvetés mintegy 39 százalékát adta ki. Háromszorosa annak, mint amit például állásteremtésre különítenek el.
A tagállamok számára a szabályokat Brüsszelben alakítják ki. Ez egyike azoknak a politikáknak, ahol az uniónak teljes ellenőrzés van a kezében.
"A mezőgazdasági politika nagyon drága, ugyanakkor szerintem meg kell magyarázni az embereknek, hogy ez a büdzsé nem csupán tízmillió gazdálkodónak szól, de 450 millió embernek"- magyarázza Paolo de Castro olasz parlamenti képviselő, a mezőgazdasági bizottság tagja.
A mezőgazdasági politikának két pillére van: pénzbeli juttatás a gazdálkodóknak bevételük kiegészítésére és projektek finanszírozása vidéki területeken. Az Európai Bizottság javasolta a mezőgazdasági politika reformját, kilenc prioritást előtérbe helyezve. A fókusz sokkal inkább a környezetvédelemre és a biodiverzitásra helyeződik.
A javaslat szerint 365 milliárd jutna a gazdálkodóknak a 2021-2027-ig tartó költségvetésből, ami mintegy ötmilliárd euróval kevesebb évente, mint eddig.
"Nem kértük a költségvetés növelését, csak azt, hogy legalább a jelenlegi szintet tartsák, hogy megvalósíthassuk a szükséges befektetéseket a fenntarthatóbb termelésért, és hogy megélhessünk ebből" - panaszkodik Pekka Pesonen, a gazdálkodókat képviselő Copa Cogeca szervezet főtitkára.
De a koronavírus-válság miatt a reformterveket halasztani kell. Megállapodtak abban, hogy a jelenlegi rendszer marad életben legalább 2022-ig.
Ezzel az olyan változások is halasztódnak, amelyek nagyobb védelmet biztosítanának az európai farmokon dolgozóknak.
"A pénz többségét jelenleg csupán négyzetkilométerre osztják. Úgy osztjuk ki a pénzt, hogy nem vagyunk tekintettel arra, hogy az adott farm jó munkát végez-e a helyi közösségért, a környezetért, az állatokért" - állítja Daniel Freund a német Zöld párt képviselője.
A közös mezőgazdasági politika örök harc itt, Brüsszelben és szerte Európában. És arról még nem is beszéltünk, a brexit milyen mértékben befolyásolja a vitát...