Az EU mégis támogatja, hogy Lengyelország ideiglenesen felfüggessze a menedékjogot

2024.10.18

Győzelemként könyvelheti el Donald Tusk, hogy az EU a jelek szerint mégis támogatja elképzelését az Oroszország és Belarusz által 2021 óta gerjesztett migrációs hullámok elleni küzdelem érdekében.

Az uniós vezetők csütörtökön Donald Tusk lengyel miniszterelnök mögé álltak a menedékjog ideiglenes felfüggesztése kérdésében. Varsó ugyanis egy időre megtagadná a menedékjog megadását az Oroszországból vagy Belaruszból érkezőknek. Az EU figyelmeztette Moszkvát, hogy ne használja fel a migránsáradatot az európai országok destabilizálására.

"Sem Oroszország, sem Belarusz, vagy más ország nem élhet vissza az értékeinkkel, köztük a menedékjoggal, és nem áshatja alá demokráciáinkat" - olvasható az Európai Unió 27 vezetőjének brüsszeli találkozójukat követő nyilatkozatában.

A nyilatkozat győzelem Tusk számára, aki a múlt héten bejelentette, hogy Lengyelország ideiglenesen felfüggeszti az országába a belorusz határon keresztül érkező migránsok menedékjogát. Szerinte a beáramlást Oroszország szervezte meg a Lengyelország destabilizálására irányuló "hibrid hadviselés" taktika részeként.

A rendkívüli helyzetek megfelelő intézkedéseket igényelnek

- írja a nyilatkozat. Tusk azt akarta, hogy az EU támogassa azt az elképzelést, hogy egy ország biztonsági okokra hivatkozhat a menedékjog felfüggesztésének indokaként - és ezt a támogatást meg is kapta - írja a Politico.

"Épp most jövök egy találkozóról, amelyen az összes legfontosabb vezetővel találkoztam, és amit el akartam érni, azt el is értem" - mondta Tusk újságíróknak.

A döntés éles fordulatot jelez az EU néhány nappal ezelőtti álláspontjához képest. Hétfőn ugyanis a Bizottság még rosszallással fogadta Tusk tervét, és arra emlékeztette Lengyelországot, hogy az uniós és a nemzetközi jog értelmében kötelessége minden körülmények között biztosítani a menekültügyi eljáráshoz való hozzáférést.

Tusk politikája visszhangozza azt a szükségállapot-törvényt, amelyet Finnország júliusban vezetett be a szervezett migráció elleni küzdelem érdekében. Ha a törvény életbe lép, a határőrök számára lehetővé teszi, hogy "azonnal" eltávolítsák a menedékkérőket, és megtagadják a menedékjogi eljáráshoz való hozzáférést. Jogi szakértők és humanitárius szervezetek arra figyelmeztettek, hogy a törvényjavaslat legalizálja a visszatoloncolásokat.

Mette Frederiksen dán szociáldemokrata miniszterelnök a vezetők közötti megbeszélést úgy értékelte, hogy az "végre reálisabb és őszintébb a migránsokkal és menedékkérőkkel kapcsolatban" - mondta egy, a vezetők közötti eszmecserét ismerő uniós diplomata.