Az EU fellépne a női nemi szervek megcsonkítása ellen
Világszerte sok nő esik áldozatul a nemi szervek megcsonkításának. A beavatkozást a legtöbbször vallási okokból hajtják végre, fájdalomcsillapítás vagy altatás nélkül, egyetlen pengével. Ez egy életre megfosztja a normális szexuális élettől a "vágáson" átesett nőket. Ez a gyakorlat Európában illegális.
Khady Koita Szenegálban maga is átesett a csonkításon. "Akkor döntöttem el, hogy kampányt indítok, amikor Franciaországban sok kisgyermek egymás után meghalt. Nagyon megviselt, amikor egy három hónapos gyermek elvérzett" - mondta az aktivista.
Az ENSZ szerint az Európai Unióban 600 ezer körülmetélt nő él és további 180 ezer lány van veszélyben. Sok gyermeket akkor csonkítanak meg, amikor látogatóba utaznak a származási országukba.
Csak annyit tudnak, hogy ünnepelni mennek haza a rokonsághoz
"Sok lány szeretné elmondani a történetét és sokan kérnek segítséget. Például azt hallják a szüleiktől, hogy utazást tervezünk Afrikába, ahol ünnepelni fogunk" - mondja az aktivista.
Belgiumban egy kórházban speciális kezelést és lelki segítséget kaphatnak a metélésen átesett lányok. Az egyik orvost a következményekről kérdeztük.
"Nagy fájdalmat okoz a klitorisz kivágása. Apró tumorok is megjelenhetnek az idegvégződéseknél, amelyek tartós fájdalmat okoznak. Vannak olyanok is, akiket összevarrnak és csak néhány millimétert hagynak szabadon a vizelet és a menstruációs vér ürítésére. Ez pedig nagyon megnehezíti, vagy lehetetlenné teszi a szexuális életet" - mondta az orvos, Martin Caillet.
Az Európai Parlamentben elsöprő többséggel fogadták el határozatot, amely a női nemi szervek csonkítása elleni harcot sürgeti.
"A politikai vezetőknek komolyan kell venniük ezt a bűncselekményt, hiszen ennek jóvátehetetlen következményei vannak a nőkre nézve" - mondta egy ír EP-képviselő, Frances Fitzgerald.
A határozat azt is sürgeti, hogy az unión kívül is lépjenek fel a nők megcsonkítása ellen.