Az EU és Kína az elektromos autókra kivetett büntetővámok alternatíváit keresi
Az EU és Kína folytatja a tárgyalásokat a Kínában gyártott elektromos járművekre nemrég kivetett uniós vámok helyettesítéséről. A tervezett büntetővámok mértéke a 45 százalékot is elérheti.
Kína és az EU tárgyalásokat folytat azzal a céllal, hogy alternatív megoldást találjanak a kínai elektromos járművekre újonnan kivetett uniós importvámok helyettesítésére. Megállapodás azonban még nem született, a tárgyalások várhatóan folytatódnak.
Csütörtökön a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a minimumár meghatározásáról folytatott tárgyalásokon mindkét fél összehangolt erőfeszítéseit követően sikerült némi előrelépést elérni. Kína reményét fejezte ki, hogy mindkét fél a "pragmatikus és kiegyensúlyozott" elvek betartásával, egymás jogos aggályainak figyelembevételével fog együttműködni.
A hét elején az Európai Parlament kereskedelmi bizottságának elnöke, Bernd Lange egy interjúban azt mondta: "Közel vagyunk a megállapodáshoz: Kína kötelezettséget vállalhat arra, hogy az EU-ban minimális áron kínálja az e-autókat. Ezzel megszűnne a tisztességtelen támogatások révén a verseny torzulása, ami miatt eredetileg a vámokat bevezették".
Szeptemberben az Európai Bizottság elutasította a kínai EV-gyártók javaslatát az árminimum meghatározására. A Bizottság megjegyezte, hogy a megoldás nem képes sem "kiküszöbölni a támogatások káros hatásait", sem "hatékonyan ellenőrizni és betartatni".
Fokozódó kereskedelmi feszültségek az EU és Kína között
Az Európai Bizottság október elején döntött úgy, hogy október 30-tól 45,3%-ra emeli a Kínában gyártott elektromos autókra kivetett vámokat, a lépésre csak szűken kapta meg a jóváhagyást a 27 tagállamtól. (Tíz ország szavazott a vámok bevezetése mellett, négy – köztük Németország és Magyarország – ellene, 12 tagállam pedig tartózkodott.) A döntést a javasolt vámok többszöri csökkentése után véglegesítették.
A Kínában gyártott Teslákra kivetett illetéket 9%-ról 7,8%-ra vitték le, miután korábban 20,8%-ról 7,8%-ra csökkentették. A legkelendőbb kínai márka, a BYD vámja 17%-os. A Geelyre kivetett vámok 19,3%-ról 18,8%-ra, míg a Volkswagen-partner SAIC-ra és az uniós vizsgálatokkal nem együttműködő vállalatokra kivetett vámok 36,3%-ról 35,3%-ra csökkentek.
Kína megtorlásképpen bejelentette, hogy az uniós brandy importőreinek október 11-től 39%-ig terjedő letétet kell fizetniük. A kereskedelmi minisztérium közölte, Peking fontolgatja az importált nagymotoros európai benzinüzemű gépkocsikra kivetett vámok emelését is. Ezek a bejelentések nyomást gyakoroltak az európai italgyártó cégek és autógyártók részvényeire is.
Novemberben a Pernod Richard SA részvényei 14%-ot zuhantak, az LVMH részvényei pedig 7%-ot estek. A nagy európai autógyártók részvényei, például a BMW, a Porsche, a Volkswagen és a Mercedes-Benz részvényei 8% és 12% között csökkentek. A legtöbb autógyártó profitfigyelmeztetést adott ki, a kínai kereslet lassulására és gazdasági ellenszélre hivatkozva.
Trump vámügyi kihívásai
Az EU és Kína is szerepel Donald Trump megválasztott amerikai elnök vámlistáján, ami mindkét felet arra ösztönözheti, hogy folytassák a tárgyalásokat a kereskedelmi kapcsolatok enyhítéséről. Európának a kínai lassulás, a belpolitikai zavarok és az amerikai vámfenyegetések jelentette kihívásokkal kell szembenéznie.
Kínában a közelmúltbeli gazdasági adatok a folyamatos ösztönző intézkedések ellenére csak szerény javulás jeleit mutatták. A harmadik negyedévben Kína 4,6%-os GDP-növekedést jelentett, ami elmaradt az előző negyedévi 4,7%-tól.
Trump győzelme az amerikai választásokon szintén borzolta a kedélyeket a kínai pénzügyi piacon novemberben. A jüan 1,7%-kal gyengült az amerikai dollárral szemben, de 1%-kal erősödött az euróval szemben.