Az EU auditorai "sokkoló" felfedezést tettek az NGO-k támogatásával kapcsolatban
Az Európai Számvevőszék legújabb jelentése szerint a civil szervezetek uniós finanszírozásából hiányzik az átláthatóság és az elszámoltathatóság.
Az európai civil szervezetek (NGO-k) 2021 és 2023 között összesen 7 milliárd eurós uniós támogatásban részesülnek, de a finanszírozás módja nem átlátható és nem elszámoltatható - állapítja meg az uniós ellenőrök új jelentése.
Az Európai Unió intézményeinek pénzügyeit ellenőrző számvevőszék megdöbbentő értékelése akkor látott napvilágot, amikor Brüsszelben nyílt vita folyik a civil szervezeteknek nyújtott uniós finanszírozás szerepéről. A jelentés azt igazolja, hogy a probléma sokkal súlyosabb, mint azt korábban gondolták - írja az Euractiv.
"Megállapítottuk, hogy a nem kormányzati szervezeteknek nyújtott uniós finanszírozás túlságosan ködös, és az átláthatóság hiányától szenved" - mondta a vizsgálatot vezető auditor, Laima Andrikienė.
A Bizottság "nem megfelelően tárt fel az EU által finanszírozott egyes érdekérvényesítő tevékenységeket, például a lobbitevékenységet", és "nem ellenőrzi aktívan, hogy a finanszírozott civil szervezetek tiszteletben tartják-e az uniós értékeket" - mondta a jelentésért felelős számvevőszéki tag újságíróknak, hozzátéve, hogy ezek a hiányosságok "az EU jó hírnevét teszik kockára".
Az új jelentésben az áll, hogy az ellenőrök találtak bizonyítékokat visszaélésekre, de azt nem mondták ki, hogy strukturális problémáról van szó.
"Két olyan esetet találtunk, amikor a LIFE programból finanszírozott működési támogatásokat a politikai döntéshozókkal folytatott érdekérvényesítő tevékenységekkel egészítették ki" - mondta Andrikienė.
A további "megdöbbentő" esetek közé tartozik egy meg nem nevezett nagy kutatóintézet, amelyet civil szervezetnek minősítettek, holott "kizárólag kormányzati képviselőkből állt", míg egy másik unió által támogatott állítólagos NGO kereskedelmi érdekeket követett.
A probléma egyik oka az, hogy a szervezetek önbevallás alapján sorolják magukat az NGO kategóriába, és a bizottság nem mindig ellenőrzi, hogy valóban függetlenek-e, vagy nem szolgálnak-e például kormányzati vagy üzleti érdekeket - állapítja meg a számvevőszéki jelentés.