Az EU 10 milliárd euró befagyasztott forrást szabadít fel Magyarország számára

2023.12.13

Jóváhagyta az Európai Bizottság a 10 milliárd eurónyi kohéziós forrás kiutalását Magyarországnak. Erre azután került sor, hogy a Magyar Közlönyben közzétették a magyar igazságügyi reform utolsó, kedden elfogadott törvényét. A 10 milliárd eurót nem egyszerre, hanem fokozatosan, a magyar kormány által benyújtott fejlesztési projektek alapján.

A döntés meghozatalára feszült politikai környezetben kerül sor, mivel Orbán Viktor miniszterelnök több fontos uniós döntés vétójával fenyeget. Megakadályozná a csatlakozási tárgyalások megkezdését Ukrajnával, és blokkolja a háború sújtotta ország költségvetésének fenntartására létrehozott 50 milliárd eurós különalapot.

Ezekről az ügyekről az uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozóján tárgyalnak majd, a döntésekhez pedig az összes tagállam egyetértésére lesz szükség.

Az Európai Bizottság egyébként határozottan tagadja azokat a vádakat, amelyek szerint alkudoznának Magyarországgal, és hogy ez összefüggne a pénzek felszabadításával. Eric Mamer bizottsági szóvivő szerdán megismételte azt, hogy a pénzek kifizetésének feltétele az, hogy a Bizottság korábbi szupermérföldköveinek igazságügyi reformra vonatkozó részeit teljesítse a kormány.

Az Orbán-kormány elismerte, hogy alkudoznának

Kedden azonban a magyar kormány maga ismerte el, hogy lehetséges a politikai alku. Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai tanácsadója a Bloomberg hírügynökségnek azt mondta,a teljes pénzalapot - több mint 30 milliárd eurót, beleértve a most feloldott 10 milliárd eurót is - át kellene adni az országnak. Ebben az esetben Magyarország jóváhagyná az EU tervét Ukrajna pénzügyi támogatására.

A teljes keret felszabadításához Magyarországnak összesen 27 szupermérföldkövet, valamint négy "horizontális engedélyezési feltételt" kell teljesítenie, amelyek egyes esetekben átfedésben vannak.

A magyar kormány által elfogadott igazságügyi reformmal azonban most mindössze négy mérföldkövet pipáltak ki, vagyis továbbra is 11,7 milliárd euró kohéziós forrás blokkolva marad. Ebben benne van az a 6,3 milliárd euró is, amelyet az úgynevezett feltételességi mechanizmussal zároltak. Ez az eljárás az uniós költségvetést hivatott védeni a rendszerszintű korrupciótól.

Van még egy körülbelül 2,5 milliárd eurós zárolás is, ennek a feloldásához a melegellenes jogszabályokon, illetve az akadémiai szabadságot korlátozó rendelkezéseken kellene változtatni, ebbe az irányba azonban nem várható elmozdulás.

A fentieken kívül Magyarország még mindig nem tud hozzáférni a koronavírus-járvány után elfogadott helyreállítási alap pénzeihez. A 10,4 milliárd euró értékű keretből mindössze 920 millió eurót fizettek ki előfinanszírozásként, vagyis a mostani 10 milliárdos utaláson túl legalább 20 milliárd euró továbbra is zárolva marad.