Az EP támogatja az átláthatóbb és kiegyensúlyozottabb sajtóviszonyok uniós szabályozását
Cél, hogy megvédjék a sajtóorgánumokat a politikai nyomástól és az újságírókat a kémszoftverektől, például a Pegasustól. Az EP-képviselők további lépésekre szólítottak fel, és elutasították a tagállamok azon próbálkozásait, hogy az újságírók védelmét gyengítsék.
"Médiaszabadság, médiapluralizmus, a közmédia függetlensége és az újságírók védelme nélkül nincs demokrácia, amely méltó lehet erre a névre. Pontosan ezért teszünk itt egy pontot. A médiaszabadságot és a médiapluralizmust is a jogállamiság, a demokrácia és az alapvető jogok keretébe kívánjuk beépíteni, hogy értelme legyen a jogállamiság feltételrendszerének azoknak az országoknak az esetében is, amelyek nem tartják tiszteletben a médiaszabadságot és a médiapluralizmust" - magyarázta Juan Fernando López Aguilar spanyol szociáldemokrata EP-képviselő.
A médiaszabadság visszaszorulása Lengyelországban és Magyarországon évek óta aggasztja az újságírókat és a civil szervezeteket szerte a kontinensen. Sokan pedig az EU-t hibáztatták, amiért nem tett lépéseket a sajtó védelmében. Az egyik magyar ellenzéki EP-képviselő azt mondta, hogy ez a fellépés nagyon későn érkezik, de az esetleges károk egy részét orvosolhatja.
"Úgy gondolom, hogy az európai médiaszabadságról szóló törvény nagyon régóta esedékes, de nagyon lényeges jogszabály, és nagyon szükséges olyan intézkedések meghozatala, mint a médiatulajdon-koncentráció vagy a média állami finanszírozásának korlátozása. Ha ezek a folyamatok egy évtizeddel ezelőtt életbe léptek volna, akkor nem fordult volna elő, hogy az európai tagállamokban, például Magyarországon a média 90 százalékban csak állami támogatással képes működni" - jelentette ki Cseh Katalin, momentumos EP-képviselő.
Korábban civil szervezetek és újságírói szervezetek is bírálták a javaslatot, mert az nem elég ambiciózus, és arra figyelmeztettek, hogy egyes tagállamok fel akarják vizezni az online megfigyelés tilalmára és az újságírói források védelmére vonatkozó részeket. A parlament azonban ragaszkodik ahhoz, hogy a megfigyelés tilalmára vonatkozó szabályok szigorúak maradjanak.
A magyar kormánypárti EP-képviselők nemmel szavaztak a javaslatra, hamarosan megkezdődnek a tárgyalások a tagállamok képviselőivel.