Az atomenergia körüli politikai vitába torkollott az áramszünet okainak kutatása Spanyolországban

2025.04.30

A hétfői áramszünet, amely példátlan eseményként megrázta a spanyol villamosenergia-rendszert, számos kérdést vet fel.** Jorge Blanco, a Ceiber Energy vezérigazgatója az Euronewsnak elemezte a lehetséges okokat, következményeket és a jövőbeli válságok elkerülése érdekében szükséges intézkedéseket, például az atomenergia-felhasználás bővítését.

Spanyolországban, miközben még mindig nem tisztázott, hogy pontosan mi vezetett az áramszünethez, óriási vita alakult ki arról, hogy az időjárásfüggő zöld energiaforrások túlzásba vitt használata volt-e az ok, és segített volna-e a nagyobb nukleáris energiakapacitás. A vitának politikai éle is van, mivel a kormányzó szocialisták a nukleáris energiafelhasználás csökkentését tervezik.

Ágazati szakértők és a kormány politikai ellenfelei is hangoztatták, hogy a nagyobb nukleáris energiatermelési kapacitás megakadályozhatta volna az összeomlást vagy enyhíthette volna annak lefutását, ugyanakkor Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök kijelentette, hogy a meglévő atomerőművek sem tudtak segíteni, hanem "problémát jelentettek".

"Az állampolgároknak tudniuk kell, hogy a válság során az atomerőművek, távolról sem jelentettek megoldást, hanem problémát jelentettek, mert leállították őket, és nagy mennyiségű energiát kellett átirányítani hozzájuk, hogy stabilan tartsák magjaikat".

Példátlan eltérítés

Jorge Blanco szerint a villamosenergia-rendszert úgy tervezték, hogy az energiatermelés és -fogyasztás minimális eltéréseit kezelni tudja , de egy 60%-os(15GW-nak megfelelő) visszaesést "lehetetlen feltételezni" normális körülmények között. "Ez nem fordulhat elő, ezért nagyobb súlyt adok annak a lehetőségnek, hogy kibertámadásról van szó" - mondta.

A Telefónica vizsgálatot folytat, amely a kompromittált IP-számokon keresztül történő lehetséges támadásokat vizsgálja. Blanco azonban hangsúlyozza, hogy egy ilyen mértékű támadás bonyolult, mivel ahhoz egyszerre több elosztót kellett volna érintenie, és meg kellett volna törnie a villamosenergia-rendszerek kaszkádvédelmét.

A Ceiber Energy vezérigazgatója részletezte az Euronewsnak, hogyan működik a rendszer a kínálat és a kereslet valós idejű kiigazításával.Az üzemeltetők különböző energiaforrásokkal dolgoznak, a hőenergiától a szélenergiáig, a végső árat pedig a rendszerbe utoljára belépő forrás határozza meg. "Ha hackerként sikerül megváltoztatni ezt az egyeztetést, a dominóhatás pusztító lehet" - figyelmeztetett.

Blanco ezzel összefüggésben kiemeli a védelmi mechanizmusok fontosságát: "A meghibásodások elkerülése érdekében a villamosenergia-rendszerek lekapcsolják az energiaáramlást, ha súlyos szabálytalanságot észlelnek, és inkább veszítenek el 15 GW-ot, minthogy megkockáztassák a nemzeti energiarendszer teljes összeomlását".

Energiafüggőség és a politika

A helyzet rávilágít a spanyol energiapolitika korlátaira. Blanco kritizálja, hogy a Red Eléctrica a BOE által meghatározott korlátozások miatt nem képes további beruházásokat végrehajtani, ami miatt a rendszer kiszolgáltatottá válik a növekvő igényekkel szemben. Azt is kifogásolja, hogy a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos projektek, például a fotovoltaikus energia, kiszorítanak más kulcsfontosságú energiaforrásokat, például az atomenergiát és a kombinált ciklusú energiát.

"Ha most 60-70%-ban függünk az importált energiától, nukleáris energia nélkül elérhetjük a 80%-ot" - magyarázta. Ezt a helyzetet Franciaországgal hasonlította össze, ahol 54 atomerőmű van, és további 28 építését tervezik, ami lehetővé teszi számukra, hogy az elkövetkező években 120%-ban termeljék meg az energiát. Spanyolország ezzel szemben egy hónapon belül leszerelt több hőerőművet, amit Blanco elhamarkodottnak és meggondolatlannak tart.

"Remélem, hogy ez ébresztőként fog szolgálni" - mondta.

Blanco arra figyelmeztet, hogy az atomenergia kizárása gyakoribb és hosszabb áramszünetekhez vezethet. "A tegnapi áramszünet gyerekjáték, ha kitartunk az atomenergia elvetése mellett. Remélem, hogy ez ébresztőként szolgál" - mondta. A vezérigazgató azt is hangsúlyozta, hogy a hosszú távú kilátások még riasztóbbak lehetnek. Spanyolország, amely nagymértékben függ a francia atomenergiától, növekvő importárakkal és a kereslet ingadozásaira való reagáláshoz szükséges kapacitás hiányával szembesülne.

Blanco kifejtette, hogy az áramkimaradás utáni helyreállás fokozatos volt, és a szomszédos országokkal, például Marokkóval és Franciaországgal való összeköttetésnek köszönhető. Ugyanakkor tisztázta, hogy Spanyolország nem függ tőlük teljesen: "Akkoriban energiát exportáltunk, ami azt mutatja, hogy van reagálóképességünk, de nem elég ahhoz, hogy elkerüljük a kezdeti válságot".

A rendszer helyreállítása szakaszosan történt, a közeli források, például a kombinált ciklusú, nukleáris és megújuló energiaforrások előtérbe helyezésével, egy olyan folyamat során, amelyet Blanco ahhoz hasonlított, mint amikor "áramszünet után otthon bekapcsolják a villanyt".

Ébresztő a jövőre nézve

Blanco szerint az incidens előszele azoknak a problémáknak, amelyek akkor merülhetnek fel, ha nem születnek strukturális intézkedések. A sürgős intézkedések közé tartozik, hogy rugalmasabbá kell tenni az energiainfrastruktúrába történő beruházásokat, diverzifikálni kell az energiaforrásokat, és újra kell gondolni az atomenergia szerepét a spanyol energiamixben. "Ez megismétlődhet, és legközelebb még rosszabb is lehet" - zárja Blanco, aki arra szólít fel, hogy ezeket a kérdéseket azonnal és megalapozott terv szerint kell kezelni.