Az aszály már a francia bortermelő vidékeket is veszélyezteti
Európa egyes területeire enyhülés érkezett az esővel, ám ez nem volt elég ahhoz, hogy a kontinens folyóit sújtó aszályos állapoton javítson.
A Svájci Halászatok Egyesülete szerint "történelmi mértékű" a halpusztulás a folyókon, és sok őshonos halfaj örökre eltűnhet. A Duna bajorországi szakaszán a víz hőmérséklete 25 Celsius fokra emelkedett, ezért 6%-kal csökkent az oxigén szintje, ami a folyóban élő pisztrángoknak már végzetes.
A Rajna vízszintje szintén egyre alacsonyabb, és további csökkenés várható. Európa második legnagyobb folyója fő szállítási útvonalnak számít, a teherszállítás most akadozik. Egy szakaszon 40 cm alá süllyedt a vízszint, így hajózhatatlanná vált. A Rajna teherforgalmának leállása Európa és Németország gazdaságának egyaránt hatalmas veszteség lenne. Néhány éve, 2018-ban hat hónapra megállt az áruszállítás a folyón, akkor 5 milliárd euró veszteség érte Németországot és az Európai Uniót. A szakértők arra számítanak, hogy az alacsony vízszint következtében a német gazdaság növekedése 0,2 százalékponttal csökken.
Miközben Németország a vízi szállítmányozás visszaszorításán dolgozik, az Európai Unió 25%-kal emelne azon, hogy "környezetkímélőbb" legyen a szállítás. A klímaszakértők szerint Németország teljes területén rekord mértékű aszály uralkodik.
A súlyos vízhiány a francia bortermelő vidékeket, például Bordeaux-t is érzékenyen érinti. A borászok aggódnak a termésért, mert az elmúlt időszakban mindössze kétszer esett eső. A kevés csapadék pedig azt jelenti: a vártnál kisebb, kevésbé lédús szőlő terem. Ennek ellenére bizakodnak: az elkészült bor minősége még okozhat meglepetést.