Az amerikai állam véget vetne a Google egyeduralmának
Törvénytelen monopóliumszerzés miatt indított pert az amerikai igazságügyi tárca és 11 tagállam a Google ellen. A vád szerint a szilícium-völgyi technológiai óriás átláthatatlan megállapodásokkal szerzett kizárólagosságot a keresőszolgáltatások terén, így pedig hirdetéseit is drágábban adhatja. Az igazságügyi miniszterhelyettes elmondta: a szabad verseny korlátozása miatt első sorban a felhasználók károsulnak.
- A Google egy kereső-hirdető behemót, amely eltorlaszolja az internet kapuját. A cég kétségtelenül komoly sikereket könyvelhetett el első éveiben és később olyan gyakorlatot vezetett be, amely szembe megy a kartellellenes szabályokkal és káros a szabad versenyre - mondta Jeff Rosen.
Az évente 30 milliárd dolláros bevételt produkáló vállalat több gyártóval, köztük az Apple-lel is kizárólagossági szerződést kötött, ami azt jelenti, hogy az eszközökön a Google az alapértelmezett keresőmotor. Ez nem csak üzleti, de adatbiztonsági aggályokat is felvet, hiszen így mindenkinek az összes személyes információja egy kézben összpontosul.
A Google a Twitteren válaszolt a vádakra. A vezetők szerint ennek a pernek köze sincs a felhasználók védelméhez, hiszen csak a telefonok árának a növekedéséhez és rosszabb keresőszolgáltatások bevezetéséhez vezet.
Nem ez az első alkalom, hogy a Google-t pellengérre állítják. Tavaly az Európai Unió versenyhivatala másfél milliárd eurós büntetést szabott ki az amerikai vállalatra, amiért nem hagyta labdába rúgni versenytársait az internetes hirdetési piacon. 2 éven belül már ez volt a 3. büntetése.