Az Alkotmány olvasgatását javasolják Musknak, amiért leváltatná a Trumpot keresztező bírókat

2025.02.11

Musk kritikusai azt javasolják a tech-milliárdosnak, hogy mélyedjen el alaposabban az amerikai Alkotmány szövegében, ami egy ilyen magas intellektusú embernek nem jelenthet megugorhatatlan akadályt.

Van mód a bírák eltávolítására, de nem úgy, ahogy Musk elképzeli

A múlt hét vége óta a Kormányzati Hatékonyság Minisztérium (DOGE) vezetője, Elon Musk megduplázta a szövetségi bírák elleni támadásait, felbőszülve azon, hogy több bírósági lépés blokkolta a Trump-kormányának adminisztratív intézkedéseit.

Az X közösségi platformján megjelent hétfő reggeli bejegyzésben Musk válaszolt egy felhasználónak, aki megjegyezte, hogy a szövetségi bírákat a Kongresszus vád alá helyezheti. "Itt az ideje" – felelte a technológiai milliárdos. Később azzal az ötlettel is megajándékozta olvasóit, hogy a bírói kar évente 1 százalékát bocsássák el.

Az üzletember-politikus haragjának fő célpontja Joseph Laplante amerikai kerületi bíró a New Hampshire-i Concordban , aki azt mondta, hogy előzetes végzést fog kiadni, Trump rendelete ellen, amely megvonja a területen születés jogát az illegális migránsok gyermekeitől (Birthright), ami pedig az alkotmány egyik pillére az amerikai polgárháború befejezése óta.

Musk emiatt korruptnak és alkalmatlannak nevezte a bírót, és követeli azonnali elmozdítását (impeachment), de megemlít másokat is, akik országszerte blokkoló végzéseket adtak ki, vagy azokat tervezik.

Maga LaPlante bíró republikánus kinevezett, aki G.W.Bush elnök idején kapta megbízatását, így ellenzéki elhajlással nehezen vádolható.

Olyan felmentési ok nem akadt, hogy a bírót azért menesztették, mert szembe szegült valamilyen kormányzati akarattal

Kétszáz éves alapfokú alkotmányos ismeret, hogy a bíróság, mint harmadik hatalmi ág, nem a kormányzat kiszolgálója, hanem "a törvény nyelve". Feladata ezért az államhatalom ellenőrzése és megfékezése olyan esetekben, ha a kormányzati intézkedések ellentétesek az Alkotmánnyal és az írott jogokkal.

Nagyon ritka ritka esetben a szövetségi bírók pontosan olyan nehéz eljárás menetében foszthatók meg hivataluktól, mint az Egyesült Államok elnöke, ezért leváltásukat csak a törvényhozás 2/3-a mondhatja ki. 1803 óta mindössze 11 ilyen eljárás folyt. Egyes vádlottakat megrendült elmeállapotuk miatt, másokat tárgyalótermi agresszivitásuk okán vontak felelősségre. A 11 személyből hetet felmentettek, vagyis összesen 4 menesztett bírót jegyez a történelem több mint 200 év alatt.

Gyakori a sürgősség igénye, és ilyenkor már csak a bíró tehet valamit

A bíró feladata szembesíteni a kormányzat igényét a polgár jogaival, nem pedig az adminisztráció érdekeinek képviselete. Ennek nyomán az új kormány hivatalba lépése óta a bíróságok ideiglenesen leállították Trump elnök több átfogó végrehajtási rendeletét, mert tucatnyi peres beadvány érkezett a döntések ellen, melyeket a bíróknak kötelességük megvizsgálni, döntést hozni, vagy adott esetben felsőbb bírósághoz utalni.

Több ügyben a beadványok témája ás társadalmi fontossága olyan súlyú, ami azonnali bírói intézkedést követel. Ilyen az amerikai külföldi segélyezés ügye (USAID), ami emberéleteket érint szerte a világon, azért gyors döntést, azaz végzést követel. Ilyenkor a bíró a kormányzati intézkedést leállítja, hogy megakadályozza a további jogsértéseket, és időt ad a felülvizsgálatra vagy visszavonásra.

A ilyen esetekben a végállomás a Legfelsőbb Bíróság szokott lenni, amely egyben Alkotmánybíróságként is működik, így jogában áll a beadványok annak megfelelően tárgyalni, hogy azok milyen összehangban vannak az alaptörvénnyel.

A most beindult perek többféle kérdés körül rajzanak, köztük a bevándorlás, a nemek közötti egyenlőség, és a szövetségi munkavállalói jogok. Született már bírói blokkolás az USAID segélyszervezet leállítása ellen is.

Egy nappal korábban Musk a szövetségi bíró felelősségre vonását kérte, aki úgy döntött, hogy a Pénzügyminisztérium a köztisztviselőkön kívül nem engedheti meg senkinek, hogy hozzáférjen a szövetségi fizetési rendszerhez. Felmerült a gyanú, hogy Musk "digitális martalócai" amerikai polgárok bizalmas adataihoz is hozzáférhettek.

Musk többször posztolt az interneten, hogy felelősségre kell vonni azokat a bírákat, akik a Trump-kormányzat ellen ítélkeznek. Ezzel párhuzamosan JD Vance alelnök szintén nehezményezte, hogy a bírók túl messzire mennek, és nem rendelkeznek a végrehajtó hatalom "legitimális erejével". (Valóban nem, mert nem is a kormányzás, hanem annak ellenőrzése a feladatuk.)

Alkotmányos válság törhet ki

Az igazságügyi minisztérium még nem nyilatkozott, hogy meddig engedi Muskot elmenni Trump napirendjének érvényesítésében. A bírákkal szembeni fenyegetések nem csak szakadást, de harcot is eredményezhetnek az állam végrehajtói és bírói ága között. Itt meg kell említeni, hogy a milliárdos csak a kormány működésének racionalizálására kapott felhatalmazást, de arra ne, hogy a bíróságok ügyeibe is beleüsse az orrát.

Az ACLT nevű szakmai szervezet, amely az Egyesült Államok törvényszéki jogászait képviseli, mélyen elítélte Musk beavatkozási kísérletét, és az Alkotmány alaposabb megismerésére bátorította. Nyilatkozatuk szerint "ha egy olyan közszereplő, mint Musk úr, minden alap nélkül tiltakozik egy döntés ellen, amikor korrupcióval vádolja a bírót, és felszólít a felelősségre vonására, lealacsonyítja igazságszolgáltatási rendszerünket, és kockára teszi a jogállamiságot. Az ilyen alaptalan és meggondolatlan vádakat egyöntetűen el kell ítélni".