Apa bántja anyát - kézikönyv egy erőszakban felnőtt gyerek lelkéhez
Ugyan egyre több tévhit oszlik el a családon belüli erőszakkal kapcsolatban, és egyre többen vannak tisztában annak ismertető jegyeivel, arról nagyon keveset tud a közvélemény, hogy hogyan élik meg a gyerekek anyjuk bántalmazását. Azok a gyerekek, akik szem- és fültanúi anyjuk rendszeres lelki, szóbeli vagy akár fizikai bántalmazásának, sokszor gyökeresen különböző megküzdési stratégiákat alkalmaznak. Az eltérő viselkedésformák gyakran összezavarják a szakértőket is. A most megjelent kötet az érintetteknek, illetve segítőiknek ad útmutatót. A kötet kifejezetten a gyerekekre fókuszál, rámutatva, hogyan él vissza a bántalmazó a bizalmi kapcsolattal és hogyan ássa alá az anyával való szeretetteljes viszonyt. Az ,,Apa bántja anyát" a NANE Egyesület új közös kiadványa a Gabo Kiadóval.
Lundy Bancroft a családon belüli és a párkapcsolati erőszak szakértője, számos önsegítő könyv szerzője. Terapeutaként évtizedeken át vezetett csoportot bántalmazó férfiaknak, és behatóan foglalkozott a családon belüli erőszak gyerekekre gyakorolt hatásával. Az Apa bántja anyát a szerző második kötete, A Mi jár a bántalmazó fejében? bestseller után.
A családtámogatások csak rontottak a helyzeten
A könyv megjelenése a 16 Akciónap kezdeményezéshez kötődik. Múlt szombaton, a nők elleni erőszak felszámolásának világnapján hangosan olvasták fel a 2023-ban meggyilkolt anyák és feleségek névsorát a budapesti Eötvös10 Művelődési Házban. Orosz Bernadett könnyeivel küszködve emlékezett vissza, miként verte félholtra korábbi katona párja, Nagy Gabriella pedig arról mesélt, hogy milyen reménytelen harcot folytatott 3 gyermeke visszaszerzéséért.
És ők csak két példa abból a több százból, akikről a néma tanúk menetén megemlékeztek. A tüntetők vörös nőalakokat cipelve vonultak fel az Andrássy úton egészen a Hősök teréig, ahol egy-egy gyertyát gyújtottak a halottak tiszteletére. Ezzel próbálták meg felhívni a figyelmet arra, hogy a magyar törvények túl megengedők a bántalmazókkal szemben, és a hatóságok - ahogy ők fogalmaztak - elárulják a nőket.
A szervező Patent és a NANE alapítványok aktivistái szerint ugyanis a családsegítők csak mediációra kötelezik a párokat, nem emelik ki a nőket egy biztonságos környezetbe. A rendőrség nem tartja távol az erőszakoskodó férfiakat az áldozatoktól, még akkor sem, ha erről végzés van. És a bíróságok számtalan esetben a bántalmazó apának ítélik a gyermekeket. A helyzeten csak rontott a babaváró hitel és a CSOK, ugyanis az államilag támogatott hitelek, anyagilag is összeláncolják a házastársakat.