António Guterres: "Klímakatasztrófa felé tartunk"

2021.11.01

A világ vezető politikusai közül már többen felszólaltak az ENSZ glasgow-i klímakonferenciáján. Boris Johnson brit miniszterelnök az éghajlatváltozásért való felelősségről beszélt, és pénzt kért a szegényebb országoknak a fosszilis tüzelőanyagokról való átálláshoz.

"Az iparosodott országok 200 éven keresztül nem foglalkoztak a problémával, amelyet okoztak. Ezért most a mi kötelességünk előteremteni a megoldáshoz szükséges pénzügyi fedezetet, a párizsi klímaegyezménybe foglalt évi 100 milliárd dollárt, amelyet 2020-tól kellene klímavédelemre fordítanunk, azonban ez 2023 előtt nem történik meg" - mondta Johnson.

Az ENSZ főtitkára, António Guterres szerint a fosszilis üzemanyagoktól való függés a szakadék szélére sodorja az emberiséget.

"A hőmérséklet még a legjobb forgatókönyv esetén is legalább két fokkal emelkedik. Ez azt jelenti, hogy klímakatasztrófa felé tartunk. A fiatalok tudják ezt. Minden ország látja ezt. A fejlődő kis szigetállamok és más elmaradott országok szenvednek ettől, és számukra a kudarc nem opció. A kudarc a halálos ítélettel egyenlő" - fogalmazott az ENSZ főtitkára.

Guterres azt is mondta, elég abból, hogy "magunkat gyilkoljuk" a fosszilis üzemanyagokkal, illetve abból, hogy "a természetet mellékhelyiségnek használjuk".

A glasgow-i klímakonferencia november 12-ig tart. A tanácskozás célja, hogy a résztvevők elkötelezzék magukat amellett, hogy a globális felmelegedés mértéke ne haladja meg a 1,5 Celsius-fokot az iparosodás előtti értékhez képest.