Ankarában történt meg a történelmi fogolycsere
Az orosz és amerikai foglyok szabadon bocsátását Olaf Scholz német kancellár helyes döntésnek tartja, az amerikai külügyminisztérium helyettes szóvivője diplomáciai bravúrnak minősítette.
Létrejött a napokban bejelentett orosz-amerikai fogolycsere Törökország fővárosában, az ankarai repülőtéren. A hidegháború óta legnagyobb fogolycserében Oroszország 16 embert – köztük újságírókat (a Wall Street Journal riporterét, Evan Gershkovichot, illetve a Szabad Európa/Radio Liberty újságíróját, Alsu Kurmasevát) – bocsátott szabadon. Cserében nyolc orosz állampolgárt engedtek el amerikai, németországi, norvégiai, lengyelországi és szlovéniai őrizetből. A fogolycserét a török Nemzeti Hírszerző Ügynökség felügyelte.
Olaf Scholz német kancellár üdvözölte a fogolycserét, mint mondta, "nagyon megindító" beszélgetéseket folytatott kiszabadult orosz és német foglyokkal. A németországi Bonnba érkezettekről Scholz közölte, "mindenki épségben" van, a következő napokban egészségügyi vizsgálatokon esnek át.
"Úgy gondolom, ez a helyes döntés" – összegezte a fogolycserét a német kancellár.
A kiszabadult oroszokat Vlagyimir Putyin köszöntötte a moszkvai repülőtéren. A szabadon bocsátottak között van a Kreml bérgyilkosa, Vadim Kraszikov is, aki életfogytiglani börtönbüntetését töltötte, mert meggyilkolt egy grúz állampolgárt egy berlini parkban.
Az amerikai külügyminisztérium helyettes szóvivője, Vedant Patel a fogolycserét diplomáciai bravúrnak minősítette. A szóvivő azt mondta, Joe Biden elnök és Anthony Blinken külügyminiszter prioritásként kezelték a jogtalanul fogva tartott amerikaiak szabadon bocsátását.