2021 az oltás éve lesz

2021.01.04

A State of the Union idei első adása annak reményében készült, hogy ez az év alapvetően más lesz, mint a tavalyi. De egyelőre minden marad a régiben, a koronavírus-járvány megfékezése attól függ majd, hogyan sikerül a lakosságot "beoltani". Mindenesetre az illetékes uniós biztos azt kéri, mindenki oltassa be magát.

Szerzői jogok  Virginia Mayo/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Szerzői jogok Virginia Mayo/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

"Nem tudok határidőket jósolni. Azt tudom mondani, hogy minden követ megmozgatunk, hogy az oltási programok a tagállamokban elinduljanak és változásokat tapasztaljunk, de ehhez a lakosság jelentős részét be kell oltanunk. Ezért erre kérem az állampolgárokat, és tudom, hogy mindenki belefáradt abba, ahogyan az egész elmúlt évben élnünk kellett, de továbbra is fenn kell tartanunk az intézkedéseket még néhány hónapig, amíg a lakosság elegendő százaléka meg nem kapja az oltást" - mondta Stella Kyriakides, az egészségügyért felelős európai biztos.

Áttekintjük a 2021-es év legfőbb, várható politikai eseményeit. Ezek egyike, hogy mától Portugália veszi át a soros elnökséget Németországtól. Antonio Costa portugál miniszterelnök pedig ismerteti az elnökség hármas célkitűzését a helyreállítási tervek megkezdésétől az uniós szociális pillér megerősítésén át a stratégiai autonómia megteremtésééig.

Josep Borrell, az Európai Unió főképviselője a következőket mondta minderről:

"Az autonómiának költségei vannak. A felnőttkor elérése felelősségvállalást igényel, már nem élsz együtt apuval és anyuval. Az autonómiának ára van. Európa esetében ugyanez a helyzet, az önállóság nem jön el ingyen. Ha katonai szempontból az Egyesült Államok védőernyője alatt akarunk élni, az bizony olcsóbb. De az is biztos, hogy az függőséget jelent."