1 millióan váltak munkanélkülivé a koronavírus-válság miatt Európában
Európa gazdasága jelentősen belassult a koronavírus-válság következtében. Legkevesebb egymillió ember vesztette el munkáját az elmúlt két hétben a kontinensen. A szigorú intézkedések miatt várhatóan még többen számíthatnak arra, hogy nem lesz állásuk a közeljövőben.
Sofia Lyonban él, kereskedelmi asszisztensként dolgozott, de most megszűnt a munkája.
- Közvetlenül Olaszországgal dolgoztam, minden beszállító is ott van. Néhány ember maradt csak a cégnél, akik valami minimális munkát végeznek, hogy a dolgok működjenek. Én is dolgoztam otthonról. Ellenőriztem a leveleimet, és válaszoltam rájuk. Intéztem, amit tudtam. De igen, azt hiszem, a cég megtette a szükséges intézkedéseket - mesélte a fiatal nő.
Sok európai egyetért a bezárásokkal, ugyanakkor az emberek aggódnak a bérleti díj és a számlák fizetése miatt.
- Szeretném, ha a kormány fizetné nekünk az áramot, a vizet és az alapvető lakhatási költségeket, de természetesen, mivel az országban az elektromosság és a víz magántulajdonban van, nincs olyan társaság, amelybe az állam bele tudna szólni. Csak azt tehetnék, hogy fizetik a számláimat, de ezt természetesen nem fogják - panaszolta egy spanyol férfi.
Sharan Burrow, a Nemzetközi Szakszervezetek Szövetségének (ITUC) főtitkára a munkavállalók egy új rétegéről beszél:
- Mindenekelőtt a frontvonalban dolgozó munkavállalók egy teljesen új kategória. Ott vannak természetesen az egészségügyi dolgozók, az ápolók, a kórházi dolgozók, a takarítók és mások, akik folyamatosan üzemeltetik a kórházakat. És ott vannak a szupermarketek alkalmazottai is meg, akik a közlekedésben dolgoznak, illetve az önkormányzatoknál vagy a gyógyszertárakban. És köztük sok a nő. Most először tapasztaljuk meg azt, hogy a közösségeinkben munkálkodó alacsony fizetésű munkavállalók azok az emberek, akiktől függ az életünk és az ellátásunk - magyarázta Burrow.