A szélsőjobboldali AfD csatlakozhat a Patrióták Európáért csoporthoz a német választások után
Biztosat még nem lehet mondani, de érdekes lesz látni a német választási eredményét jövő vasárnap - mondta Marine Le Pen pártjának egyik képviselője. Komoly esélye van annak, hogy a német szélsőjobb csatlakozzon a radikális patrióta frakcióhoz, de vannak még akadályai.
Több forrás is megerősítette, hogy az ötlet körbejárja a frakciót, bár még nincs ütemterv ilyen tárgyalásokra. Viszont határozottan nő az esélye annak, hogy a szélsőjobboldali Alternatíva Németországért (AfD) párt a február 23-i németországi szövetségi választások után csatlakozik a Patrióták Európáért (PfE) képviselőcsoporthoz az Európai Parlamentben. (A magyar sajtóban gyakran Hazafiak néven említik.)
A PfE jelenleg a harmadik legnagyobb frakció az Európai parlamentben, 86 képviselővel 13 uniós tagállamból, köztük a francia Rassemblement National (RN), az olasz Lega és a magyar Fidesz képviselői is. A tömörülés egyik fő alakja, Orbán Viktor magyar miniszterelnök határozottan támogatta a pártot, amikor a múlt héten Budapesten fogadta az AfD társelnökét, Alice Weidelt.
"Teljesen világos, hogy az AfD a jövő" - mondta akkor Orbán, kiemelve az ütemes közeledést, különösen a migrációs politikában.
Ahogy Orbán és más vezetők a Patrióták múlt heti madridi találkozóján hangsúlyozták, a csoport terve az, hogy egyesítse az összes hasonlóan gondolkodó pártot Európa-szerte, megnyerje a nemzeti választásokat, és növelje jelenlétét az uniós kormányokban. A végcél, hogy politikájuk végül "az új normává váljon Brüsszelben".
Az AfD egyre közelebb kerül a Patrióták szervezetéhez
"A konzervatív, hazafias és szuverenista erők között egyértelmű és megállíthatatlan út vezet az egység felé" - mondta Hermann Tertsch, a spanyol Patrióták európai parlamenti képviselője. "Még ha senki nem is tudja megjósolni, hogy ez mikor fog bekövetkezni, a dolgok sokkal gyorsabban haladnak, mint korábban. Sok fenntartás a Patriótákon belül már nem nagyon létezik" - tette hozzá, mert átalakulási folyamat zajlik a párton belül.
Egy másik utalás a lehetséges jövőbeli együttműködésre a múlt héten Strasbourgból érkezett, ahol az AfD és az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) küldöttségének vezetői azt mondták, hogy egy közös "új kezdeményezést" fognak bemutatni, de az utolsó pillanatban lemondták az eseményt.
Az előző parlamenti ciklusban az AfD az Identitás és Demokrácia (ID) frakció tagja volt, számos olyan párttal, amelyek jelenleg már a Patrióta csoport tagjai, így az olasz Lega (Matteo Saslvini pártja), a Rassemblement National (RN) és az osztrák Szabadságpárt (FPÖ).
A német küldöttséget azonban közvetlenül a tavalyi európai parlamenti választások előtt kizárták a csoportból, miután fő jelöltje, Maximilian Krah kénytelen volt lemondani a vezető testületből kémkedés, korrupció és a Waffen-SS náci katonai szervezetről tett ellentmondásos megjegyzései miatt.
Az egyik legkritikusabb párt a francia Rassemblement National volt, amely úgy értékelte, hogy az AfD egyes tagjai komoly vörös vonalat léptek át azzal, hogy kijelentették, hogy nem minden SS-tag volt bűnöző, és arról beszéltek, hogy tervezik az újonnan honosított németek kiutasítását az országból.
Az AfD belépésének fő ellenzője jelenleg is a francia párt, mondta az RN egyik forrása az Euronewsnak, aki szerint a csoporton belül létezik egy blokk az AfD-vel szemben. "Ha az AfD politikai felelősséget akar gyakorolni Németországban és az EU-ban, akkor meg kell tisztítania a saját sorait" - mondta az Euronewsnak a francia párt egy másik képviselője, névtelenséget kérve.
Most új pálya nyílhat meg, mert az AfD enyhített
Az ajtó azonban a közeljövőben nyitva állhat, különösen azután, hogy az ellentmondásos és feszültségeket gerjesztő Maximilian Krah kikerült az AfD delegációjából. A politikus most a független képviselők között ül, és az AfD új remigrációs terveiben már nem szerepelnek a külföldi hátterű német állampolgárok.
"Az AfD-n múlik, hogy a jövőben bebizonyítsa, hogy levonta a tanulságokat abból, amit korábban elfogadhatatlannak tartottunk" - mondja a francia képviselő, hozzátéve, hogy "érdekes lesz látni az AfD választási eredményét a német választásokon".
Ebben a döntésben az Le Pen-párt álláspontja kulcsfontosságú lesz, mivel a legnagyobb küldöttséggel rendelkezik a Patrióta frakción belül, ahol egyhangúságra van szükség új tagok felvételéhez - jelezte a csoport szóvivője.
Pénz és befolyás kérdése is
Az AfD a szavazatok 15,90 százalékát szerezte meg a németországi EP-választásokon, és 15 képviselőt küldhetett Strasbourgba, vagyis eggyel többet, mint a kormányzó szociáldemokraták. A párt ezután új frakciót alakított az Európai Parlamentben, amely a Szuverén Nemzetek Európája (ESN) nevet kapta. A csoportosulásnak jelenleg nyolc országból mindössze 26 törvényhozója van, és ezzel a legkisebb frakció az ülésteremben.
Egy képviselőcsoport megalakításához legalább hét tagállamból kell legkevesebb 23 EP-képviselőt összegyűjteni. Így az ESN nem fogja túlélni, ha a frakció domináns ereje, az AfD kivonulna. Ebben az esetben kérdéses, hogy a képviselőcsoport elárvult tagjai követik-e a német szélsőjobboldalt a Patrióták családjába, amivel az tovább erősödhetne.
Bár a Patriótákhoz való csatlakozás növelné az AfD befolyását az európai politikai vitákban, de képviselői számára ez hátrányos is lehet. Egy frakció fő delegációjának lenni több támogatást jelent a Parlamenttől, és több felszólalási időt a plenáris üléseken.
Ha az AfD megmarad a kis ESN-csoportban, azon belül a legnagyobb küldöttség maradna. Ezáltal tagjai több felszólalási lehetőséget kapnának és több finanszírozáshoz jutnának, mintha csak egy lennének több küldöttség között egy olyan nagy csoportban, mint a Patrióták Európáért - magyarázta egy forrás az Euronewsnak. Ezért a lehetőségek között az is szerepel, hogy végül az AfD veti el a csatlakozás gondolatát.