A spanyol halászok szerint az uniós vezetés új szabályozási terve kivégzi az ágazatot

2024.12.11

Az Európai Bizottság évi 130 nap helyett csak 27 nap vonóhálós halászatot engedélyezne a Földközi-tengeren. A spanyol halászok sztrájkkal és tüntetéssel tiltakoznak, miközben több európai kormány sem ért egyet a javaslattal.

Torkig vannak, és kétségbeesettek a spanyol halászok. Az Európai Bíróság vitatott döntését, miszerint felfüggeszti a marokkói vizekre kötött halászati megállapodást, most megfejelné egy újabb elvonással az Európai Bizottság. A terv szerint kevesebb, mint negyedére vennék vissza a halászattal töltött napok számát. Ez ellen hirdetett kétnapos sztrájkot és tüntetést is az ágazat Spanyolországban. Az Európai Bizottság madridi székháza elé vonultak sok ezren hétfőn és kedden.

Ez az ágazat "halálát" jelentené

A spanyol halászok fontosabb szervezetei kiáltványt tettek közzé, amelyben elítélik, és visszautasítják a kezdeményezést, amely szerintük az ágazat "halálát" jelentené, és nem mellesleg felszámolna mintegy 17 ezer munkahelyet. Pontosan 556, kifejezetten a vonóhálós halászattal foglalkozó hajó tűnne el az érintett partvidék mellől. A spanyol halászati szervezetek felszólítják az új halászati biztost, Costas Kadist, hogy haladéktalanul vegye le napirendről a tervet.

Javier Garat, a Spanyol Halászati Szövetség és az Europêche, az Európai Unió fő halászati szakszervezetének elnöke az RTVE-nek adott nyilatkozataiban úgy fogalmazott, hogy ez egy "halálos ítélet", és hogy "az előző mandátumban is elsőbbséget élveztek a környezetvédelmi szempontok a gazdaság és társadalmi érdekekkel szemben". Úgy látja, hogy "a halászokat teljesen figyelmen kívül hagyták" a fontosabb döntések meghozatalakor.

Tüntetések Madridban

Az Európai Bizottság madridi székhelye elé szervezett tüntetések egybeesnek az Európai Unió Miniszteri Tanácsának ülésével, amelyen a kontinens különböző halászati tárcavezetői megvitatják ezt az intézkedési tervet is.

Az Európai Bizottság azzal érvel, hogy a Földközi-tenger nyugati medencéjében védelemre szorul a halállomány és a biodiverzitás is. A 2020 januárjában életbe lépett stratégia célja, hogy 2025-re helyreállítsák a part menti fajok fenntartható hozamát.

A spanyol kormány álláspontja

Ezeket a célkitűzéseket nemcsak a spanyol halászok, hanem a spanyol kormány sem osztja. A francia és az olasz kormánnyal együtt elutasítja az elképzelést, amely szerintük is súlyos válságot idézne elő a földközi-tengeri halászatban.

"Spanyolország nem fog elfogadni semmilyen olyan eredményt, amely kedvezőtlen a halászaink érdekei szempontjából" - mondta Planas a médiának, amikor megérkezett Brüsszelbe a minisztertanács ülésére.

Nem Planas az egyetlen miniszter, aki kifejezte ellenállását a rendelettel szemben. Franciaország, Olaszország és a Tanácsot elnöklő Magyarország közösen dolgoznak azon, hogy alternatívát teremtsenek a bizottsági javaslatnak. "Az a fontos, hogy Spanyolország, Franciaország és Olaszország megállapodásra jusson ez ügyben" - mondta Planas.

"Európa iránt mélyen elkötelezett spanyol vagyok, és aggaszt, hogy ilyen javaslatok születnek, mert az ilyen javaslatok azoknak a meggyőződését támogatják, akik szerint az EU sokkal inkább probléma, mint megoldások forrása" - mondta a halászatért felelős spanyol miniszter. Egyúttal kijelentette, hogy " sok problémánk megoldásának az Európai Unió a letéteményese", úgyhogy ebben az ügyben is nagyobb körültekintésre volna szükség. A fenntarthatóságon a halászati ágazattal együtt, nem pedig ellene kellene dolgozni - magyarázta a miniszter hétfőn Brüsszelben.