A nemzetközi sportszövetségek is kiállnak Ukrajna mellett
Számos sportág nemzetközi szervezete döntött úgy: az orosz és belarusz sportolókat kizárják a nemzetközi versenyekből az Ukrajnában zajló agresszió miatt. A tiltás vonatkozik többek között a korcsolyázókra, a tornászokra és a Davis Kupában szereplő versenyzőkre is.
A Nemzetközi Jégkorong Szövetség (IIHF) kizárta az ez évi, májusi finnországi világbajnokságról az orosz és a belarusz válogatottat, mivel Oroszország múlt csütörtökön - fehérorosz támogatással - háborút indított Ukrajna ellen.
Az IIHF nemcsak a felnőtt férfi, hanem valamennyi korosztályban az orosz és fehérorosz férfi és női válogatottakat és klubcsapatokat is büntette, eltiltva őket a nemzetközi tornákon való részvételtől, egyszersmind elvette a Novoszibirszkbe és Omszkba tervezett junior (U20) világbajnokság rendezési jogát Oroszországtól.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) a hétfőn meghozott szankciók ellenére bejelentette, hogy Oroszország és Belarusz paralimpiára kvalifikált sportolói semleges versenyzőként részt vehetnek a március 4-én kezdődő pekingi paralimpián. A NOB szankciói után a legnagyobb csapás Oroszország számára a Nemzetközi Korcsolya Szövetség (International Skating Union, ISU) döntése lett. A sportág versenyszámaiban rendszeresen jól teljesítenek az orosz sportolók. A február 20-án véget ért téli olimpián is 6 érmet vihettek haza, köztük kettő aranyat.
Az ISU határozata szerint az összes világversenyről és Grand Prix-ről kitiltották a versenyzőket, így nem vehetnek részt márciusban a franciaországi világbajnokságon sem. A korlátozás nemcsak a műkorcsolyát érinti, hanem a gyorskorcsolyát és a rövidpályás gyorskorcsolyát is.
Egymás után jelentik be a sportágak nemzetközi szövetségei, hogy eltiltják az oroszokat és belaruszokat a részvételtől a versenyeken, vagy éppen nem állnak ki az orosz csapatok ellen. Így tett a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) is. Az IAAF elnöke, Sebastian Coe szerint nem volt egyszerű a döntés, mert nem tehetnek semmiről, de a sportnak is a béke mellett kell állnia. A döntés nemcsak a versenyzőkre, hanem a szövetség belarusz és orosz tisztségviselőkre is vonatkozik, akiket kitiltanak a jövőbeli eseményekről.
A Nemzetközi Tenisz Szövetség (ITF) úgy döntött, hogy az egyéni versenyeken és Grand Slam tornákon nem tiltja meg az orosz és fehérorosz sportolók indulását, ugyanakkor a Davis Kupán már nem indulhat a két ország csapata.
Oroszország Ukrajna elleni inváziója ellen a napokban több teniszező is felszólalt. Andrej Rublev a győzelme után az őt rögzítő kamera lencséjére írta a "No War please" ("Ne háborúzzatok, kérlek") mondatot. Anasztazia Pavlucsenkova orosz teniszezőnő a Twitteren állt ki Ukrajna mellett.
Az UEFA elvette a labdarúgó Bajnokok Ligája döntőjének rendezési jogát Szentpétervártól. A döntés után a FIFA megtiltotta, hogy Oroszország játsszon a március 24-ei vb-kvalifikációs meccsen. Leendő ellenfelei - a lengyel, az albán és a cseh csapatok - egymás után jelentik be, hogy nem hajlandók kiállni az orosz csapat ellen a mérkőzéseken.
Néhány sportszövetség azonban még nem döntött az orosz és belarusz sportolókat érintő szankciókról. A Nemzetközi Úszószövetség a belarusz és orosz versenyzőket semleges sportolóknak tekinti, akár egyéniben, akár csapatban szerepelnek. Az esetleges szankciókról nem hozott döntést még a Nemzetközi Kerékpár Szövetség sem, de az orosz Pavel Szivakov egyértelműen kiállt a háború ellen.
Vlagyimir Putyin orosz elnök hatalomra kerülése óta a sport nagy szerepet játszott abban, hogy Oroszország és kormánya erejét mutassák bel- és külföldön egyaránt. Kormányzása alatt Oroszország rendezte a 2014-es téli olimpiai játékokat, mely után fény derült az oroszok államilag támogatott dopping programjára, és azóta a versenyzők csak az Orosz Olimpiai Bizottság zászlaja alatt versenyezhetnek a játékokon.
A NOB korábban Putyint és más orosz képviselőket is kitüntetett az Olimpia Érdemrenddel, melyet visszavont tőlük.