A németek osztályozták a legjobbnak kormányuk járvány elleni fellépését Európában
A kínaiak értékelték a legjobbnak az ország vezetésének intézkedéseit a koronavírus-járvány megfékezésére. A 19 országból összesített eredmények szerint Európában a németek a legelégedettebbek kormányuk teljesítményével, a legkevésbe a lengyelek.
Egy 19 kérdéses kérdőívvel értékeli az egészségügyi válsághelyzetre adott kormányzati lépéseket világszerte a Barcelona Institue for Global Health (ISGlobal). Elsőként 19, a járvány által erősen sújtott országból közölték a felmérés eredményeit.

A legjobban Kína teljesített, a 100-ból több mint 80 pontot kapva került a ranglista első helyére. A 19 vizsgált ország közül Ecuador teljesített a legrosszabbul, 35.76 ponttal.
A felmérésben 8 európai ország kormányának járványkezelését osztályozták, a legelőkelőbb helyen Németország van a listán ( 61.32 pont), az európaiak közül utolsó pedig Lengyelország (41.28 pont).
Általánosságban az a jellemző, hogy az ázsiai országok lakói úgy érezték, hogy a kormány megfelelő lépéseket tett a járvány megfékezésére, és ez volt a helyzet a Dél-afrikai Köztársaságban is. Európában már lényegesen kritikusabban látták a hatóságok tevékenységét, és még rosszabbul ítélték meg a válaszlépéseket Latin-Amerikában.
"A lakosság megvédése érdekében hozott intézkedésekről tettünk fel kérdéseket, a tesztek hozzáférhetőségéről, ez utóbbibban számos ország, köztük Spanyolország eredményei voltak nagyon rosszak" - mondta az Euronewsnak Dr Jeffrey Lazarus, az ISGlobal felmérésének vezető szerzője.
Általánosságban elmondható, hogy a nemzetközi együttműködés, például az Egészségügyi Világszervezettel való kooperáció terén "jól teljesítettek" az országok. Az állampolgárok szerint azonban nem tettek eleget mentális egészségügyi szolgáltatások megerősítéséért, a megnövekedett számú igények kielégítésére.
Minden kormánynak jobb munkát kell végeznie a korlátozó intézkedések megmagyarázásában - mondta az alacsony pontszámokról Lazarus. A lakosság jobb kommunikációt szeretne, meg kell érteniük a hozott intézkedéseket - tette hozzá.
Spanyolországban a válaszadók különösen erős kritikát fogalmaztak meg amiatt, hogy nem nehéz ingyenes és megbízható teszthez jutni, még a tünetekkel rendelkezőknek is. Az Egyesült Királyságban pedig azért pontozták le a kormányt, mert nem biztosított az egészségügyi dolgozók számára megfelelő védőfelszerelést.
Ahol volt bizalom a kormány felé, ott az emberek bíztak a kormány által hozott intézkedésekben is - emelte ki Lazarus.