A német sajtó arról ír, hogy Magyarország nem kapja meg a 7,5 milliárd eurós uniós támogatást
Ismét arról ír a külföldi sajtó, hogy Magyarország eleshet a 7,5 milliárd eurónyi felzárkóztatási alaptól, miután az Európai Bizottság - bár jó iránynak tartja - de nem maradéktalanul elégedett a kormány által foganatosított 17, korrupcióellenes intézkedéssel. Végső döntés csak jövő hét szerdán születhet a kérdésben, ám több lap névtelen forrásokra hivatkozva már most arról ír, hogy a Bizottság nem fogja javasolni a Tanácsnak az uniós pénzek kifizetését.
A Bloomberg mai cikkében azt írja, felfüggeszthetik a Magyarországnak szánt uniós pénzek kifizetését, amit arra alapoz, hogy nevüket nem vállaló, ám az ügyet ismerő források szerint bár a Bizottság látja, hogy Magyarország jelentős előrelépést tett a kifgásolt területeken, bizonyos kérdések még mindig megoldatlanok maradtak. A gazdasági lap azt is írja, hogy a Bizottság jelenleg is értékeli az elért eredményeket és ennek alapján fogja eldönteni, hogy mekkora összeget tartson vissza a felzárkóztatási alapból.
A német Frankfurter Allgemeine Zeitung szintén névtelen forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy a Bizottság a magyar kormány által szombaton átküldött végső teljesítési listán szereplő, 17 féle magyar kormányzati vállalásból még a kulcsfontosságúnak tekintettekkel sem teljesen elégedett.
Ilyen ügy például az Integritás Hatóság elnökhelyetteseinek személyi összetétele, akik a lap forrásai szerint "nem minden kétséget kizáróan" alkalmasak a posztjaikra - itt elsősorban Holbusz Tímeára gondolnak, aki a Pénzügyminisztérium felügyelete alatt álló, az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóságról érkezett, ennek a hatóságnak a működéséről az elmúlt években pedig számos olyan szabálytalanság derült ki, amelyeket nem a magyar szervek, hanem az Európai Bizottság fedezett fel. Mindezek miatt pedig a lap szerint a Tanács jövő szerdai ülésén a 7,5 milliárd eurónyi felzárkóztatási forrás felfüggesztését fogja javasolni a testület.
Ha valóban így lesz, akkor ezzel a lépésével a Bizottság az EP-frakciók megnyugtatását is elérheti, akik közül többen azt szeretnék, hogy a források felfüggesztése megmaradjon. A Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen saját érdekében is kénytelen foglalkozni a Parlament felől érkező nyomással, a képviselők ugyanis már meglebegtették, hogy ha túl "puha" hozzáállást tapasztalnak a részéről, akár még a leváltásához vezet bizalmatlansági indítványt is bevethetik.
Lehet, hogy 7,5 milliárdnál is több lesz a felfüggesztés összege
Könnyen lehet egyébként, hogy a 7,5 milliárd eurónál valójában jóval több lesz a felfüggesztett forrás, mert a közlekedésfejlesztési, területfejlesztési és energiahatékonysági operatív programot a Bizottság még el sem fogadta, vagyis most "csak" arról kell döntenie a Tanácsnak, hogy ezt a három programot teljes egészében függesszék fel, vagy csak csak 65-65 százalékban.
A németek azt is megemlítik, hogy az 5,8 milliárdos helyreállítási programot viszont elfogadhatják - bár itt is kikötés, hogy előbb látni akarják, hogy halad a 17 vállalás végrehajtása, és csak ezután, 2023 nyarán lehetne benyújtani az első kifizetési kérelmeket a Bizottság felé, vagyis utófinanszírozással kapjanak a pénzekből - írja a portfolio.hu.
Bárhogy is dönt a Bizottság, az uniós pénzügyminisztereknek decemberben mindkét magyar ügyben minősített többséggel kell döntést hoznia, vagyis legalább 15 tagállamnak kell támogatnia a felfüggesztést ahhoz, hogy azt tényleg végre is hajtsák.