A NATO 1 milliárd eurót fektet be négy európai technológiai vállalatba
Fokozódnak a beruházások az európai védelmi technológiába, miután a NATO kedden megerősítette első mélyreható technológiai befektetéseit egy 1 milliárd eurós alap keretében, amelynek célja a védelmi, biztonsági és ellenállóképességi kihívások kezelése.
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete 2022-ben, Oroszország ukrajnai inváziója után jelentette be az alapot. A NATO Innovációs Alap a technológiák kormányzati vásárlóit és a startup vállalkozásokat hozza össze a védelmi technológiák fejlesztése érdekében.
A befektetést elsőként európai vállalatok kapják, köztük a német ARX Robotics, amely pilóta nélküli robotokat tervez, valamint három induló vállalkozás az Egyesült Királyságban.
A londoni székhelyű, számítógépes chipeket gyártó Fractile vállalat szintén kapott támogatást, valamint a bristoli iComat és a walesi Space Forge startup, amely újszerű űranyagokat gyárt.
Az alap négy olyan kockázati tőkealapba is befektetett, amelyek a mélytechnológiára összpontosítanak. Ezek az alábbiak: Join Capital, Vsquared Ventures, OTB Ventures és Alpine Space Ventures.
A legtöbb kockázati tőkebefektető alaptól eltérően, amelyek 10 év alatt fektetnek be, a NATO alapja 15 év alatt ruház be.
A NATO közölte, hogy a szövetség technológiai szuverenitásának előmozdítása érdekében befektetéseket eszközöl a mélytechnológiai központok fellendítésére is olyan régiókban, ahol a korai fázisban lévő startupok számára nagy a tőkeigény.
"Ezekkel a befektetésekkel az alap most kezd kézzelfogható változást hozni az innovációs ökoszisztémáinkban, növekedési lehetőségeket biztosítva a legígéretesebb kettős felhasználású és védelmi célú vállalatoknak, amelyek a Szövetség technológiai előnyének fenntartásához szükséges megoldásokat dolgoznak ki" – magyarázta David van Weel, az innovációért, hibrid és kibertechnológiáért felelős főtitkárhelyettes.
Van Weel 2022-ben az Euronewsnak azt mondta, hogy a NATO fő kihívása az innovátorokkal való kommunikációs szakadék áthidalása, mivel a hadsereg nem mindig van tisztában a legújabb védelmi technológiákkal, és sok innovátor nem tudja, hogy a hadseregnek mire van szüksége.
A másik probléma az, hogy "a védelmi szervezetek és a kormányok általában nem arról híresek, hogy gyors beszerzési folyamataik vannak" – tette hozzá.
Az alap célja, hogy segítse előmozdítani az innovációt az új anyagok, a gyártás, a mesterséges intelligencia (AI) és a robotika területén.
A NATO Innovációs Alapot a NATO 32 tagállama közül 24 támogatja. A többi között az Egyesült Államok, Kanada és Franciaország nem vállalták a támogatását.