A Lordok Házának legfiatalabb tagja a 28 éves Carmen Smith

2024.03.21

Minden idők legfiatalabb felsőházi tagjaként került be 28 évesen a Lordok Házába a walesi Carmen Smith, aki alaposan felrázza a kedélyeket megjelenésével, hiszen az átlagéletkor 71 év a House of Lords padsoraiban.

Nevéhez passzolóan haját is lángoló vörösre festette, bár néhány évvel ezelőtt még világosbarna volt. A frizura csíkozása is jelzi: igazi mai fiatalról van szó, akár péntek éjjel is készülhetett volna a kép a Soho mulatónegyedében.

Hivatalos neve azonban önmagában is rangot ad számára a felsőházban: Llanfaes bárónőjeként jelenik meg az ülésteremben. Wales polgárai, a brit fiatalok és természetesen a hölgyek nagyon büszkék rá, a közösségi oldalakat elárasztják a pozitív posztok.

1996. március 15-én Angliában született, de hétévesen Llanfaesbe költözött családjával, a walesi Anglesey szigetére. Jogot kezdett tanulni, majd a walesi diákunió elnöke lett, később az európai diákszövetség vezetője. Dolgozott nemzetközi segélyszervezetnél, majd Jill Evans walesi képviselő mellett az Európai Parlamentben. Később maga is indult mandátumért, de nem választották meg.

A fiatalok között népszerűséget szerzett azzal, hogy kampányolt a brexitről szóló második népszavazás mellett, ami felülírta volna az elsőt.

A Z generáció bárónője a Lordok Házában

Smith-t belső pártvoksolással választották ki a Lordok Házának Plaid Cymru tagjává, miután Lord Wigley bejelentette, hogy 2024-ben visszavonul. A Munkáspárttal és a konzervatívokkal ellentétben a Plaid Cymru a párttagok szavazatával választja ki jelöltjét. Smith kiválasztása ellentmondásos volt a Plaid Cymru-n belül. Ellenzői szerint nincs elég tapasztalata, támogatói viszont azzal érveltek, hogy egy nő mandátuma önmagában üzenet egy férfitöbbségű testületbe, egy fiatal küldése az idősek közé szintén összhangban van a párt egyenlőségen alapuló értékrendjével.

A felsőház új tagja erősebb képviseletet szeretne nyújtani Walesnek, tenni a női egyenjogúság érvényesüléséért, és van egy speciális részterület is, ahol javulást kíván elérni: kifejezetten aggódik a walesi szénlerakók sorsáért.

A brit közbeszédben régóta vita tárgya a Lordok Házának működése, a nem demokratikusan szerzett mandátumok miatt. Nemesi rang persze régóta nem csak örökölhető, hanem valaki az érdemeiért is kaphatja az uralkodótól (amit nem örökíthet), de a harmadik évezredben egyre erősödik azok hangja, akik 100 százalékosan demokratikusan szerezhető mandátumokkal tartanak korszerűnek bármilyen parlamenti testületet, beleértve a felsőházat is.