A klímaváltozás és a mezőgazdaság veszélyezteti leginkább a vadállatokat

2021.08.31

Globális térképet készített egy nemzetközi kutatócsoport azokról a térségekről, ahol a szárazföldi gerinces állatokat jelentős veszélyek fenyegetik. A Nature Ecology and Evolution című lapban publikált tanulmánnyal a kutatók a faji sokszínűség védelmét kívánják támogatni.

Térképük alapjául a Természetvédelmi Világszövetség vörös listáját használták, mely a veszélyeztetett fajokat listázza. Ezután azonosították azokat a nagy földrajzi területeket, ahol több mint 50 százalék a valószínűsége annak, hogy bizonyos kétéltű-, emlős- vagy madárfajokat a fő veszélyek egyike fenyegeti: ezek a mezőgazdaság, vadászat és csapdaállítás, fakitermelés, környezetszennyezés, az invazív fajok és a klímaváltozás.

A leggyakoribb veszély a mezőgazdaság

Különösen nagy a fenyegetettség Délkelet-Ázsiában, elsősorban Szumátra és Borneó szigetén, valamint Madagaszkáron. A kétéltűeket az európai régióban is nagy veszély fenyegeti, ennek oka a mezőgazdaság, az invazív fajok jelenléte és a környezetszennyezés.

A klímaváltozás hatásai a sarkvidéki régiókban, Ausztrália keleti partjainál és Dél-Afrikában érvényesülnek a legnagyobb valószínűséggel, és főként a madarakat érintik. A kétéltűek, madarak és emlősök esetében is a mezőgazdaság a leginkább veszélyeztető tényező.

A szakértők létrehoztak egy olyan térképet is, amely a leginkább védelemre szoruló térségeket mutatja be. Ilyen területek a Himalája, Délkelet-Ázsia, Ausztrália keleti partvidéke, Madagaszkár lombhullató erdői, a kelet-afrikai Nagy-hasadékvölgy egyes részei, a nyugat-afrikai Guinea erdői, a dél-amerikai atlanti partvidéki esőerdők, az Amazonas-medence és az Andok északi része.