A kínai gazdaság fellendül, a digitális piac növekszik, Törökország pedig gázmezőt fedezett fel

2020.09.03

Pekinget hajtja a gazdasági fellendülés, de Washingtonnal rosszabbodik a viszonya. A világ egyik leggyorsabban növekvő marketingügynökségének képviselőjével beszélgetünk. Törökország szerencséje pedig visszatér egy hatalmas gázmező felfedezésével a Fekete-tengeren. Ezekről van szó a Business Line Dubai ehavi adásában. A műsorvezető James O'Hagan.

"A kínai gazdaság jelentések szerint gyorsan magához tért 2020 második negyedévében az elsőben tapasztalt zsugorodás után. Míg Peking boldog a visszatéréstől, addig kapcsolatai Washingtonnal rosszabbodnak" - mondja.

Az éjszakai élet lassan visszatér Pekingbe. Megnyitották a Chi-Nextà-t, Kína Nasdaq stílusú, regisztráció alapú tőkepiaci rendszerét is. Minden jel egy erősödő gazdaságra utal. Kína GDP-je jelentések szerint 3,2 százalékkal növekedett a második negyedévben, az első negyedév elkerülhetetlen zsugorodása után.

"A járvány alatt a visszafogott kommunikációtól és a szórakozási lehetőségek hiányától szenvedtünk" - magyarázza Liu Xiao, aki eladó egy piacon a pekingi Chaoyang kerületben. "Ez a piac most visszahozza a szemtől-szembeni interakciót a fogyasztókkal, ami nagy segítség nekünk, eladóknak. Úgy vettem észre, hogy az ágazat lendülete megújul, és az itteni vállalkozások is magukhoz térnek."

Az idei amerikai elnökválasztási kampányban azonban Donald Trump elnök újra rámutatott a Kínával kapcsolatos kereskedelmi feszültségekre, és azt latolgatta, hogy "le kéne választani" országát a kínai gazdaságról.

"Egyetlen másik ország sem húzott le úgy minket, mint Kína" - vélekedett Trump egy tévéműsorban. "Maga leválna egy ilyen országról? Ez egy nagyon érdekes kérdés, mivel mindezidáig semmit nem profitáltunk Kínából."

Steve Hilton műsorvezető:

"Éppen ezt akartam kérdezni. Mit veszünk ki mi Kínából?"

Donald Trump:

"Semmit. Mindössze pénzt vesztünk."

Steve Hilton műsorvezető:

"Mi a válasz?"

Trump: "Nem kezelnek bennünket megfelelően. Szóval én biztosan leválnék."

Mindeközben a kínai külügyminisztérium mind a republikánusokat, mind a demokratákat megszólította, ami talán azt jelzi, hogy úgy vélik: Donald Trump vereséget fog szenvedni a novemberi választásokon.

"Kína azt reméli, hogy a Demokrata és a Republikánus párt képes a kínai-amerikai kapcsolatokra tárgyilagosan tekinteni, és együtt dolgozni Kínával, annak érdekében, hogy előmozdítsuk a kínai-amerikai kapcsolatokat, amelyekre az egyeztetés, az együttműködés és a stabilitás jellemző - ez mind a kínai, mind az amerikai emberek, valamint az egész világ közös érdeke" - mondta Zhao Lijian, a kínai külügyminisztérium szóvivője.

Kétséges, hogy egyáltalán lehetséges a szétválás a világ két kereskedelmi óriása között, egy dolog azonban biztos: bárki is ül 2021-ben az ovális irodában, gyengébb pozícióból kell majd elsimítania a kétoldalú kereskedelmi kapcsolatok kérdését egy felbátorodott Pekinggel.

A dubaji székhelyű Create Media ügynökséget nemrégiben az első 50 leggyorsabban növekvő marketing ügynökség közé sorolta a befolyásos amerikai Adweek hetilap. A cég alapítójával, Tom Ottonnal találkoztam, hogy megbeszéljem vele a gyorsan fejlődő közösségi média világát.

"A Create Media 2010 körül indult el. Akkoriban kötöttünk szerződést az első nagy ügyfelünkkel, akinek egy weboldalt kellett bemutatnunk. Olyan ügyfél volt, aki teljesen más kategóriába tartozott, mint mi. Még csak akkoriban költöztünk az első valódi üzlethelyiségünkbe. Szóval halogattunk és halogattunk. Végre beköltöztünk, de nem volt bekötve az áram. Felhívtam egy barátomat, és megkérdeztem: van-e egy nagy akkumulátora, amelyhez csatalkoztathatok egy számítógépet? Ezt bedugtam az asztal alá, és így csináltam meg a teljes prezentációt, miközben az akkoriban ott dolgozó mintegy 15 embert az asztal köré ültettem a laptopjaikkal, és megkértem őket, hogy tegyenek úgy, mintha dolgoznának.

James O'Hagan, Euronews:

"Kikkel dolgoznak együtt most?"

Tom Otton, a Create Media Group alapítója és ügyvezetője:

"Olyanokkal, mint a Visit Dubai, vagy a 2020-as Expo, amelynek az összes közösségi médiáját mi kezeljük. Projektalapon dolgozunk együtt az Emirates légitársasággal. Csináltunk egy nagyon menő videót Pókemberrel az Idegenben című filmhez."

James O'Hagan, Euronews:

"A digitális marketingszektort nem érintette túl negatívan a koronavírus-járvány. Hogyan boldogultak?"

Tom Otton, a Create Media Group alapítója és ügyvezetője:

"Hullámvasút volt. Elvesztettünk néhány ügyfelet, akit igen negatívan érintett a járvány. De ezt leszámítva, növekedést tapasztaltunk. Tavaly 91 százalékkal nőtt a létszámunk. Idén talán 50-60 százalékkal több dolgozót fogunk felvenni. Szóval gyorsan növekedtünk az utóbbi 3-4 évben. 43. lettünk az Adweek listáján az összes ügynökség közül globálisan. Mi voltunk az egyetlen közel-keleti ügynökség a listán, és bízom benne, hogy idén ismét felkerülünk rá. "

James O'Hagan, Euronews:

"Hogyan érintette a járvány a digitális szektort?"

Tom Otton, a Create Media Group alapítója és ügyvezetője:

"A digitális átalakulás és változás már korábban elindult, a járvány csak felgyorsította azt az utóbbi három-négy-öt hónapban. Azt látjuk, hogy a pálya, amit januárban három évre vetítettünk előre, szó szerint mindössze negyedév alatt megvalósult. Olyan sok minden történik a hírek terén, hogy több kormányzati szervnek is segítünk kommunikációjában. Például vegyük a dubaji turizmust. Hogyan mutassuk meg, hogy Dubaj nyitott a turizmusra? Még mindig fontos, hogy eladjuk az utazás álomszerű élményét, ugyanakkor az is, hogy a biztonságra, ahz egészségügyi intézkedésekre is koncentráljunk."

James O'Hagan, Euronews:

"Hogyan érik el a fiatalabb, Z generációhoz tartozó fogyasztókat?"

Tom Otton, a Create Media Group alapítója és ügyvezetője:

"A fiatalabb generációnak nincs ideje a csillogó képekre. Nézzük például a TikTokot! Semmi sem nyersebb, mint a TikTok. Az emberek itt rövid videókat kreálnak, gyakran a saját otthonaikban. De néhány márka nem túl megértő ezzel kapcsolatban. Nem lehet ugyanazt az üzenetet felrakni TikTokra, csak azért, mert ott lehet elérni a fiatal célcsoportot. Meg kell érteni azoknak az embereknek a gondolkodását, akik ezt a platformot használják, azt, hogy mit akarnak látni, mivel akarnak kapcsolódni, és ezen a módon kell megalkotni a történetet."

Egy hatalmas természetes gázmező felfedezése a Fekete-tenger partjainál enyhítheti Törökország gazdasági gondjait. Habár nem valószínű, hogy ennek révén regionális energiaközponttá válik, de csökkentehti függőségét az iráni és orosz forrásoktól, miközben lendületet adhat saját gazdaságának.

Miután a török líra árfolyama rekordmélységbe süllyedt ezen a nyáron, a pénznem augusztusban kicsit magához tért, azt követően, hogy Recep Tayyip Erdogan török elnök bejelentette: felfedeztek egy 320 milliárd köbméternyi természetes gázmezőt.

"Törökországnak most már megvan az ereje, az akarata és az erőforrásai is ahhoz, hogy a saját lábán álljon anélkül, hogy bárki árnyékában keressen menedéket, bármilyen területen. Az a célunk, hogy népünk használatba vegye a fekete-tengeri gázt 2023-ra."

Ez a felfedezés minden bizonnyal üdvös hír annak az országnak, amelynek az energiaimportja tavaly mintegy 35 milliárd eurót emésztett fel, de szakértők szerint túl optimista a 2023-as kitermelési dátum.

"A 2023-as dátum nekem túl ambíciózusnak tűnik" - vélekedik Dr. John Bowlus, a Kadir Has Egyetem szakértője. "Izraelben két hatalmas mezőt fedeztek fel az utóbbi 20 évben. Mind a kettőnek a kitermelése több mint 10 évig tartott. Ez a felfedezés a Fekete-tengeren történt, ahol Törökország már így is elhatárolódott szomszédaitól. Szóval ez török energiaforrás lesz, amely jobb helyzetet teremt majd a török gazdaság számára. Segíteni fog abban, hogy csökkentse a jelenlegi költségvetési hiányát."

A gázmező felfedezése mentőövnek számít a török gazdaság számára, éppen akkor, amikor a legjobban szüksége van arra.

Mindeközben az Athén és Ankara közötti feszültségek magasra csapnak a Fölközi-tenger keleti medencéjében vitatott területen található olaj-és gázmezők miatt.