A holland parlament nemet mondott az EU 800 milliárdos fegyverkezési tervére
A holland parlament szűk többséggel elutasította az Európai Bizottság újrafegyverkezési tervét. Még a múlt héten az uniós kormányfők, köztük Dick Schoof holland miniszterelnök is, jóváhagyták a tervet.
Bár a múlt héten a holland kormányfő is egyetértett Ursula von der Leyen által bejelentett 800 milliárd eurós "Rearm Europe" (Európa újbóli felfegyverzésére) tervével, most a négy koalíciós pártból három párt képviselői is ellene szavaztak. Köztük van a jobboldali populista Geert Wilders Szabadságpártja (PVV) is.
A pártok főleg azt bírálták, hogy a tervet csak az államadósság növelésén keresztül lehetne finanszírozni. Wilders Hágában kijelentette, hogy a párton kívüli Schoof miniszterelnöknek most vissza kellene vonnia hozzájárulását Brüsszelben. "Egy demokráciában ennek így kell lennie" - mondta.
A védelmi kérdés megosztja az ország amúgy is instabil jobboldali kormányát. A jobboldali liberális VVD - Mark Rutte jelenlegi NATO-főtitkár pártja - támogatja az uniós tervet. A VVD képviselői szerint "felelőtlenség" lenne, ha Hollandia most megvonná támogatását az elképzeléstől.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke március elején tett javaslatot a Rearm Europe-ra, közvetlenül azután, hogy az USA bejelentette, egyelőre felfüggeszti az Ukrajnának nyújtott katonai támogatását (ezt végül a keddi szaúd-arábiai tárgyalásokon visszavonta, tehát folytatja Ukrajna katonai segélyezését.).
A projekt keretében 150 milliárd eurónyi hitelt nyújtanának a tagállamoknak a közös európai védelmi képességek, többek között a lég- és rakétavédelem, a tüzérségi rendszerek, a rakéták és lőszerek, a drónok és a drónok elleni rendszerek finanszírozására.
Von der Leyen arról nem beszélt, hogy ezt 150 milliárdot miből teremtenék elő, és hogy a koronavírus-járvány utáni helyreállítási alapból fel nem használt mintegy 90 milliárd euró a részét képezné-e az összegnek, azt pedig tudni, hogy az eurókötvények kibocsátását a blokk védelmi szükségleteinek finanszírozására eddig több tagállam ellenezte.