A HIV-fertőzöttek közel negyede nem kap kezelést, minden percben meghal egy ember a világon AIDS-ben
Elkezdődött a 25. nemzetközi AIDS-konferencia Münchenben hétfőn. Az ötnapos tanácskozáson a HIV/AIDS elleni küzdelem mellett az érintettek megbélyegzése elleni összefogásra is ráirányítják a figyelmet.
Az ENSZ célkitűzése, hogy 2030-ig több mint 90 százalékkal csökkenjen az új fertőzések és az AIDS-szel kapcsolatos halálesetek száma.
"Minden módszerünk megvan ahhoz, hogy teljeskörűen és hatékonyan védekezzünk a HIV ellen. Semmi okunk nincs rá, hogy a HIV-fertőzötteket diszkriminálják a mindennapi életükben vagy az orvosi rendelőkben, mert a sikeres terápia teljes mértékben megvéd a HIV-fertőzéstől" - mondja a Müncheni Egyetem HIV-szakértője, Christoph Spinner.
Az ENSZ új jelentése szerint az AIDS-et akkor lehet jelentősen visszaszorítani a világon, ha a döntéshozók több erőforrást mozgósítanak ennek érdekében.
A szakértők szerint a betegség eltüntetése amiatt került veszélybe, mert a járvány már nincs annyira a közegészségügy érdeklődésének középpontjában, mint korábban, és az ellene való küzdelemre szánt kormányzati források elapadóban vannak.
Világszerte mintegy 39 millió HIV-fertőzött van, ebből hárommillió az európai régióban. 2000 és 2021 között az új HIV-fertőzések száma világszerte mintegy felére csökkent. A fertőzöttek közel negyede nem kap kezelést, emiatt még mindig minden percben meghal egy ember a világon az AIDS következtében.
A szervezők a péntekig tartó konferenciára több mint tízezer résztvevőt várnak. Százhetvenöt országból hívtak meg orvosokat, közegészségügyi szakértőket és aktivistákat. A konferenciát 1993 óta először rendezik meg Németországban.