A gyártók gyakran csökkentik a termékek méretét, miközben az árat nem változtatják, sőt, emelik
Az elmúlt évtizedek legmagasabb inflációjának köszönhetően Európában szinte mindenki látta, ahogy emelkednek a szupermarketek számlái. Amit azonban nem mindenki vett észre, az a zsugorodásnak nevezett jelenség - amikor a termelők és az áruházak csökkentik termékeik méretét, miközben ugyanazon az áron tartják őket. Egyes esetekben még növelik is az árat, miközben csökkentik a méretet.
A holland fogyasztói szövetség bizonyítékokat gyűjtött Hágában, és mutatott néhány példát.
"Különösen ezzel a termékkel kapcsolatban volt sok panaszunk - mondta Joyce Donats, a Holland Fogyasztói Egyesület szóvivője egy üveges italra mutatva. - Az üveg 750 ml-ről 600 ml-re zsugorodott, az ára pedig csak 10 eurócenttel csökkent. Ez óriási különbség. Ez a zabpehely is nagyon összement, 500 grammról 375 grammra, és az ára 40 centtel csökkent. Szóval, ebből többet kell vásárolni, így több a hulladékdoboz is, ez az áru pedig ténylegesen drágult, miközben a súlya meg visszaesett 600 grammról 500 grammra. Vagyis kicsit kevesebbért kérnek 1,85 euró helyett 2,49 eurót."
A "zsugorítás" gyakorlata nem illegális
A fogyasztói szövetségek ezzel együtt azt kérik, hogy a termelők és a szupermarketek egyaránt jelezzék, amikor változás történik. A holland vásárlók egyébként is észreveszik.
"A piac okos lépése ez, igen, de mit tehetünk? Mi csak számok vagyunk itt Hollandiában" - mondta egy vásárló az egyik üzlet előtt.
"Igen, én is így gondolom. Szerintem ez az inflációval is összefügg. Igen, minden drágul, úgyhogy azt hiszem, kicsit keményebben kell dolgoznunk" - tette hozzá a társa.
"Ez nagyon drága. Diákként nézve ez nagyon drága" - mondta egy fiatalember.
A termelők és a szupermarketek egymást hibáztatják
Egyik sem vállalja a felelősséget, ha a vásárlók reklamálnak, ami azt jelenti, hogy nem valószínű, hogy ez egyhamar megváltozik.
Mit tehetnek tehát az emberek, hogy a lehető legjobban megvédjék magukat attól, amit a kereskedelem "zsugorodás" néven tart számon?
"A fogyasztók valójában nem tehetnek ellene sokat - az ár az ár, és nem lehet panaszkodni a gyártónál. Természetesen tisztában lehet lenni az árral, és ha valami túl drága a vásárló számára, csak meg kell nézni a többi címkét, mert vannak olcsóbb termékek is. Ez az egyetlen dolog, amit lehet tenni" - magyarázta Joyce Donats.
A fogyasztók kiszolgáltatottak, úgyhogy fogy a bizalmuk
Egy közelmúltban, több európai országban végzett felmérés szerint az emberek 80 százaléka úgy gondolja, hogy a vállalatok kihasználják az inflációt az üzleti nyereség növelésére.
És ahogy a megélhetési válság mélyül, ez a bizalmatlanság valószínűleg nem csökkenni, hanem nőni fog...