A görög kisvállalkozók a csőd szélére sodródtak

2022.11.15

Theofilosz Pajatisz alumínium-gyártással foglalkozik, immár 40 éve. Hét dolgozót foglalkoztat. Most attól tart, hogy nem fog megélni.

Az elmúlt 8 hónapban meg sokszorozódott az áramszámlája, miközben az általa felhasznált nyersanyagok is sokkal drágábbak lettek.

"Ez egy elfogadhatatlan és megoldhatatlan helyzet! Egy kisvállalkozásnak nem nőhetnek 85%-kal az energiaköltségei. 8 hónappal ezelőtt ez az alumínium 5,50 euróba került kilónként. Ma több mint 10 euróba kerül, Az ár megduplázódott, így a vásárlóinknak is többet kell fizetniük" - panaszolja.

Ugyanezekkel a kihívások néz szembe ez az étterem is. Éppen nyitni készülnek. Az elmúlt hónapokban csökkent a vendégek száma, így a munka mennyisége is, miközben az energiaköltségek az egekbe szöktek.

A tulajdonos Mihalisz Koliosz mutatja a legutóbbi villanyszámláját. Több mint 15 ezer eurót kell fizetnie, míg az állami támogatás nélkül az összeg elérné a 20 ezer eurót.

"2021-ben 35 ezer és 40 ezer euró közötti összeget fizettünk az áramért. A 2022-ben eddig már 70 ezer eurót fizettünk, és még nincs vége az évnek. Ez egy olyan emelkedés, ami eléri a 100%-ot, talán még többet is. Ez nagyon fájdalmas, nem tudjuk kifizetni!"

Jorgosz már 15 éve dolgozik pincérként ebben az étteremben. A fizetéséből már nem futja összes kötelező kiadására.

Attól tart, hogy az árak akkor sem fognak csökkenni, ha véget ér az ukrajnai háború.

"Régebben 9 euró 30-ért vettünk feta sajtot, most 12 euróba kerül. Az a csirke, ami 8,30 volt, most 11. Így kénytelenek vagyunk kevesebb árut vásárolni. Az áram nagyon drága, és a szupermarket árai is".

Az Euronews tudósítója elmondta, "először a gazdasági válság, aztán a világjárvány, most pedig az ukrajnai háború. A görög vállalkozások közel tizenöt év nehézségeit és folyamatos kihívásait nyögik. Sokan az elsőn vagy a másodikon nem jutottak túl, és lesznek akik most húzzák le a rolót. A Görög Vállalkozók és Kézművesek Szövetsége (GSEEBE) azt állítja, hogy a kis- és középvállalkozások közel felének csupán a következő 30 napra elegendő pénzforrása van".