A francia konyak az EU-Kína kereskedelmi háború vesztese
A konyakgyártók attól tartanak, ez a csörte nem csak a szakmájuk jelenét, de jövőjét is veszélyezteti.
A délnyugat-franciaországi Cognac városa és szőlőtermelő vidéke a Kína és az EU közötti kereskedelmi háború tűzvonalában áll.
Október közepén Peking ideiglenes dömpingellenes intézkedéseket vezetett be az európai konyak behozatalára.
Mindezt azután, hogy az Európai Bizottság közölte; súlyos vámokat kíván kivetni a Kínából érkező elektromos járművekre.
A lépés aggasztja a francia kormányt, és frusztrálja a konyakgyártókat.
"Túszok lettünk az EU és Kína közé szorulva, pedig a konyaknak semmi köze az elektromos járművekről szóló vitához" - tartja a Konyak Szakmai Szövetség vezetője. "Beáldoznak minket, de még megmenthetjük a helyzetet. Felszólítjuk kormányunkat, hogy találjon megoldást, és közeledjen Kínához, találjon kompromisszumot. Kína a legnagyobb piacunk az értéket tekintve, és a második legnagyobb a mennyiséget tekintve."
Franciaország lehet a legnagyobb vesztese ennek a háborúnak. Kína tavaly a párlat 99%-át importálta, ami mintegy 1 milliárd eurós bevételt jelentett.
A konyakgyártók az idei rossz időjárás okozta gyenge termés mellett attól is tartanak, hogy az EU-Kína csörte szakmájuk jövőjét veszélyezteti.
"A kínai adók ügye miatt elveszíthetjük a második legnagyobb piacunkat, ami katasztrofális következményekkel járna minden szereplőre, borászra, kereskedőre és az egész iparágra nézve" - véli a konyakgyártó szőlészek szakszervezetének elnöke.
Az európai konyakokat és szőlőpárlatokat, mint például az Armagnacot vagy az olasz grappát is túladóztatná Kína.