A bolgár kormányfő szerint országa teljesítette a schengeni övezethez csatlakozás minden feltételét
Bulgária teljesítette az összes uniós kritériumot a schengeni övezethez való csatlakozás érdekében.
"Amikor Ausztriában találkoztam Nehammer kancellárral, nagyon világos volt, hogy ma már semmi baja önmagában Bulgáriával és Romániával. Az ő problémája az, hogy általában hogyan működik a schengeni övezet. Tehát ez inkább egy Ausztria és az Európai Unió közötti vita, mint Bulgária és Ausztria közötti. Természetesen ennek a helyzetnek mi vagyunk az áldozatai. Ahogy ma mondtam, kicsit ennek a helyzetnek a túszának érzem magam. Remélem, hogy decemberben pozitív fejlemény lesz" - mondta Nikolay Denkov, Bulgária miniszterelnöke.
A kormányfő visszautasította a magyarországi és szerbiai bírálatokat is, miután Bulgária bejelentette, hogy megadóztatja a területükön keresztül továbbított orosz gázt. Az orosz földgáz mindkét térségbeli vásárlója, Magyarország és Szerbia attól tartanak, hogy az intézkedés az üzemanyagárak növekedéséhez vezet. A miniszterelnök azonban azt mondta, hogy a törvény nem ellenük irányul.
"Ennek az adónak a végrehajtása nem támaszt semmilyen követelményt a fogadó országokból, például Magyarországból vagy más országokból érkező kifizetésekkel szemben. Úgy van meghatározva, hogy a Gazpromnak kell fizetnie. És beszéltem Orbán magyar miniszterelnökkel, a szerb miniszterelnökkel, és azt mondtam nekik, ez nem az önök állampolgárai ellen szól. Semmilyen módon nem akarjuk megkárosítani őket. Azt akarjuk, hogy az orosz hadigépezet profitjából egy részt elvegyünk, mert azt valamilyen módon szó szerint a Gazprom táplálja" - magyarázta a kormányfő.
Bulgária korábban a nemzeti kisebbségek jogaival kapcsolatos aggodalmak miatt blokkolta Észak-Macedónia EU-csatlakozási tárgyalásait. Tavaly megállapodás született a kérdésben a megoldásról, és Szófiának nincs további követelése Észak-Macedóniával szemben.
"Nem, nincs további követelésünk. Van egy nagyon világos döntés a tavalyi, 2022-es évből. Valójában ez Észak-Macedónia és az Európai Unió között jött létre. Tehát ez a velük való tárgyalás kérdése, nem Bulgáriával. És nincs további követelésünk. Azt várjuk, hogy ezt a megállapodást Észak-Macedónia az elvárásoknak megfelelően teljesítse" - jelentette ki Denkov.
A nyugat-balkáni bővítés politikailag és gazdaságilag is Bulgária érdeke volt, de az új országoknak a csatlakozásuk után az unió valódi tagjainak kell lenniük – figyelmeztetett a miniszterelnök.