Hamarosan tényleg járőrözhetnek kínai rendőrök Magyarországon

2024.03.06

Néhány napja a Welt világította meg alaposabban, mit is jelent az a nemrég Budapesten megkötött biztonsági megállapodás, amit Pintér Sándor belügyminiszter írt alá Vang Hsziahong kínai közbiztonsági miniszterrel. A német lap azt írta, hogy ez alapján - szerb mintára - hamarosan magyar városokban is megjelenhetnek kínai rendőrök.

A Belügyminisztérium most a Telex kérdésére megerősítette: valóban ez a helyzet. Mint írják, "a két ország rendőrei a jövőben közösen láthatnak el járőrszolgálatot, ezzel is segítve a két ország állampolgárai és hatóságai közötti hatékonyabb kommunikációt, javítva a belbiztonságot és a közrendet."

Az együttműködési megállapodás célja a két ország idegenforgalmi területei biztonságának javítása a turisztikai csúcsidőszakokban, és általában a nagyobb tömegeket vonzó események alkalmával - írja a BM, hozzátéve: "Hasonló megállapodások megkötése nem példa nélküli, magyar rendőrök is segítik horvát kollégáik munkáját a horvát tengerparton a turisztikai főszezonban, osztrák rendőrök is láttak már el magyar kollégáikkal közös szolgálatot a Balatonnál."

Az érintett városokat, a részt vevő rendőrök létszámát, a turisztikai csúcsidőszakokat és helyszíneket a végrehajtó szervek alakítják majd ki a szolgálatszervezési szempontok figyelembe vételével - idézi a Telex a Belügyminisztérium levelét.

Arról, hogy a kommunista irányítású, saját állampolgárait szofisztikált technológiákkal megfigyelő Kína más minőséget képvisel közbiztonsági, nemzetbiztonsági szempontból, már nem ír a BM. Arról sem, hogyan reagálnak a kínai miniszter azon budapesti ajánlatára, hogy "közbiztonsági kérdésekben is támogatná régi stratégiai partnerét, Magyarországot."

A Kínai Kommunista Párt világszerte kémkedik polgárai után. A Safeguard Defenders emberi jogi szervezet 2022-ben kiderítette, hogy Kína e célból illegális rendőrőrsök nemzetközi hálózatát működteti. Ezeknek az árnyékhatóságoknak a célja a kínai állampolgárok ellenőrzése és megfélemlítése külföldön, és néha visszahozni őket Kínába.

Budapesten is működött két ilyen rendőrőrs, a Belügyminisztérium azonban állítólag nem tudott a kínai rendőrség magyarországi jelenlétéről.