7,3-as erősségű földrengés Japánban északi részén, cunami-riasztást adtak ki
Földrengés történt Japán északi részén, a Fukusima tartománybeli Namie városától nem messze helyi idő szerint 23 óra 40 perckor. A földrengéssel egy időben cunamiriasztást adtak ki, amely Fukusima és Mijagi tartományokra vonatkozik. Egyelőre egyméteres hullámokra kell számítani. Fukusima prefektúra teljes területére piros riasztást adtak ki, míg Mijagi tartomány északi és déli részein piros, középső területén narancssárga riasztás van érvényben.

A környező tartományokban szintén riasztást rendeltek el. Ibaraki, Tocsigi, Niigata, Jamagata és Ivate prefektúrákban sárga riasztás lépett életbe a földrengés miatt. Az NHK japán állami televízió szerint egyes területeket már elérhetett a szökőár.
A Japán Meteorológiai Szolgálat információi szerint a rengés epicentruma hatvan kilométerrel volt a tengerszint alatt, az ország északi partjai mellett. Az esetleges károkról, illetve áldozatokról egyelőre nincs információ.
A földrengés sújtotta területet 2011-ben egy 9.0-s erősségű földrengés rázta meg, amelyben a Fukusima Daiicsi atomerőmű három reaktora megsérült.
A Tokiói Elektromosművek Vállalat (TEPCO), amely a Fukusima Daiicsi karbantartását végzi a 2011-es Nagy Kelet-Japán Földrengés óta, úgy nyilatkozott: az erőmű alkalmazottai már keresik, hogy a mai földrengés során keletkezett-e bármilyen kár.
A hatóságok nem jelenettek szokatlan jelenségeket a Tokiótól északra fekvő Ibaraki atomerőműveiben. Friss jelentéseik alapján a fukushimai atomerőmű egyes és kettes blokkjaiban sem történt kár.
A földrengést Észak-Japán jelentős részében érezni lehetett. A fővárosban, Tokióban is, ahol az egyébként földrengésbiztos épületek nagyon kilengtek.
A Japán Meteorológiai Szolgálat arra kérte a lakosokat egy Twitter-üzenetben, hogy ne menjenek közel a parthoz, és oda, ahol korábban erős rengéseket tapasztaltak.
【宮城県・福島県に津波注意報 ただちに逃げて!】 https://t.co/jwFtIgnAa7 3月16日午後11時36分、福島県沖で発生した地震によって、宮城県と福島県に津波..
— tenki.jp (@tenkijp) March 16, 2022
A TEPCO jelentései szerint közel 2,09 millió háztartás maradt áram nélkül kilenc tartományban. A Kelet-Japán Vasúttársaság a károk felmérésének idejére átmenetileg szünetelteti a vasúti forgalmat a területen.
Kisida Fumio japán miniszterelnök az újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy mindent megtesznek, hogy a lehető leggyorsabban felmérje az okozott károkat, és ha kell, az emberek mentéséhez lásson. Nyomatékosan kérte a lakosságot, hogy vigyázzanak magukra és ne menjenek a partok közelébe.
Namie városában a hatóságok szerint a földrengés nem okozott károkat, és senki nem sérült meg az NHK állami televízió fukushimai irodája szerint.
A földrengés sújtotta területet 2011-ben egy 9.0-s erősségű földrengés rázta meg, amelyben a Fukusima Daiicsi atomerőmű három reaktora megsérült. A földrengést követően még számos utórengés és 6-8 méteres cunami sújtotta Fukusima tartományt. A természeti katasztrófa során többen megsérültek, meghaltak, vagy a mai napig is eltűntként tartják számon. A megrongálódott atomerőmű 20 kilométeres körzetébe már soha nem költözhetnek vissza a lakosok. Sokan a mai napig sem tudtak elköltözni az egy évtizede felállított átmeneti otthonokból.
A mostani rengés a katasztrófa 11. évfordulója után néhány nappal történt.