5000-nél is több áldozata van már a földrengésnek Törökországban és Szíriában
Percről percre nő a hétfő hajnali földrengés halálos áldozatainak a száma, és rengetegen lehetnek a romok alatt. Az Egészségügyi Világszervezet szerint az a legvalószínűbb, hogy húszezren vesztették életüket és százezer körül van a sérültek száma.
A legerősebb rengés a Richter-skála szerinti 7,8 tizedes erősségű volt, Törökországban több mint 80 éve nem mértek ekkora földmozgást.
A helyi mentőkhöz és tűzoltókhoz 3500 török katona is csatlakozott, és több mint egy tucatnyi ország ajánlott fel segítséget: szakembereket, repülőket és segélycsomagokat.
A fagypont körüli hőmérséklet ellenére is egész éjszaka folytak a mentési munkálatok. A hatóságoknak nagyon körültekintőnek kell lenniük, mert óránként újabb és újabb utórengések jönnek, amik bármikor romba dönthetnek még egy épületet. Éppen ezért keddre virradóra százezrek töltötték az éjszakát autóikban vagy a fagyos utcán. Aki kockáztatott és otthon maradt, az sem tudott fűteni.
A természeti csapás egy rendkívül kiszolgáltatott régiót ért. Dél-Törökországban menekültek millió élnek hevenyészett táborokban, a szomszédos Szíriában pedig a 12 éve tartó polgárháború megtépázta az infrastruktúrát. Egy határhoz közeli börtön is megrongálódott, ahonnan az Iszlám Állam 20 terroristája szökhetett meg.
Kedd reggeli jelentésében a török katasztrófavédelem (AFAD) 2921 halottról számolt be, Szíriában pedig legkevesebb 1444 ember vesztette életét - írja az MTI. Az AFAD tájékoztatása szerint Törökországban 4758 összedőlt épületből csaknem 8 ezer túlélőt mentettek ki, a sérültek száma pedig 16 ezerhez közelít.
Közben kedd hajnalban az Európai Mediterrán Szeizmológiai Központ (EMSC) szerint újabb, 5,6-os erősségű földrengés volt Törökország középső részén.
A következő napok esős, havas időjárása nehezíti a további mentést. Hatayban egy helyi lakos azt mondta a Reutersnek, hogy hallani lehet a túlélőket a romok alatt, de egyelőre nem érkezett segítség.
"Halljuk a zajokat, de senki nem jön. Végünk, le vagyunk sújtva. Istenem! Kiabálnak, hogy mentsük meg őket, de nem tudunk segíteni. Hogyan mentsük meg őket? Reggel óta nem jött senki" - magyarázta.
Recep Tayyip Erdogan török elnök történelmi léptékű katasztrófának nevezte a hétfői földrengést, és kijelentette, hogy a mentőegységek megtesznek mindent, amit tudnak. Elmondta azt is, hogy 45 ország ajánlott segítséget.
Hétfő reggel volt a legnagyobb, 7,8 tizedes erősségű földrengés Törökország déli és középső részén, illetve Szíria határos, északnyugati vidékén. Az amerikai földtani intézet (USGS) adatai szerint ez volt 2021 nyara óta a legerősebb mért földmozgás, amelyet további, erős utórengések követtek.