27 millió fontra büntethetik a TikTokot gyerekek adatainak hanyag kezelése miatt

2022.09.27

27 millió fontos - vagyis 12 milliárd 424 millió forintos - büntetéssel nézhet szembe a TikTok az Egyesült Királyságban, miután az Egyesült Királyság Adatvédelmi Hivatala arra a következtetésre jutott, hogy a videómegosztó portál elmulasztotta megtenni a platformot használó kiskorúak magánéletének védelmét célzó intézkedéseket, a 13 év alattiak adatait pedig megfelelő jóváhagyás nélkül kezelte - számolt be róla a BBC. A TikTok vitatja az állításokat.

Lezárta előzetes vizsgálatát, és erről hivatalosan is értesítette a TikTok Inc és a TikTok Information Technologies-t a bit adatvédelmi biztos hivatala. A vizsgálat arra jutott, hogy a cég megszegte a brit adatvédelmi törvényt 2018 májusa és 2020 júliusa között.

A vizsgálat szerint a közösségi média a 13 év alatti felhasználóik adatait megfelelő szülői beleegyezés nélkül kezelte, de elmulasztotta megtenni a kiskorú felhasználók átlátható és egyszerűen értelmezhető, megfelelő tájékoztatását és bármiféle jogi engedély nélkül dolgozott fel bizonyos különleges adatokat.

Az Ofcom szerint Nagy-Britanniában a 8-12 évesek 44 százaléka használja a TikTokot, annak ellenére is, hogy a cég saját szabályzata szerint 13 éven aluliakat nem enged regisztrálni a platformra. "A digitális szolgáltatást nyújtó cégeknek törvényi kötelezettsége a megfelelő védelmi mechanizmusokat működésükbe beépíteni, de a vizsgálatunk szerint a TikTok elfelejtett eleget tenni ennek a követelménynek" - mondta John Edwards, ombudsman. A következő lépés ilyenkor a pénzbüntetés kiszabása.

A TikTok vitatja az állításokat

Az Egyesült Királyságban 2021 szeptemberében szigorítottak a gyermekvédelmi törvényen. Az új törvény a kiskorúakat érintő adatvédelmi szabályokról is rendelkezett.

Az ombudsman szerint az előzetes vizsgálat alapján nem lehet egyértelmű végkövetkeztetést levonni arra vonatkozóan, hogy valóban megszegték-e a TikToknál az adatvédelmi törvényt. A TikTok szóvivője azt mondta: vitatják az előzetes vizsgálat eredményét, és szándékukban áll egy hosszabb válaszban cáfolni azt.

A cég saját bevallása szerint ugyanis több olyan biztonsági szabályt is beépített, mellyel az oldalon regisztráltak magánélethez való jogát és biztonsági beállításait akarta erősíteni - lehetővé téve többek között, hogy a szülők összekapcsolják gyerekeik fiókját a sajátjukkal, vagy épp ellehetetlenítve a 16 év alattiaknak címzett üzenetek elküldését.

Nem ez lenne az első alkalom, hogy a kínai céget megbírságolják: 2019-ben rekordnagyságú, 5,7 millió dolláros büntetést szabott ki rájuk az amerikai kereskedelmi bizottság kiskorúak adatainak nem megfelelő kezeléséért. Dél-Koreában ugyanezen okból büntették meg őket. Az amerikai szenátus kereskedelmi bizottsága júliusban pedig megszavazta, hogy 16 éves korra emeljék a kiskorúak különleges magánéleti védelemhez fűződő jogára vonatkozó korhatárt és tiltsák be a gyerekeket célzó, beleegyezésük nélkül megjelenő hirdetéseket.